2022 KPSS soruları çalındı mı? ’20 sorunun birebir birebiri çıktı’ tezleri sonrası ÖSYM’den açıklama

Kamu İşçisi Seçme İmtihanı’nın pazar günü gerçekleştirilmesinden sonra ÖSYM KPSS yanıt anahtarının aşikâr bir kısmını açıkladı. ÖSYM’nin paylaştığı sorularla karşılaştırma yapan birtakım adaylar, farklı bir sonuçla karşılaştı.

31 Temmuz’da gerçekleştirilen KPSS imtihanından bir mühlet evvel Yediiklim Yayıncılık YouTube ve çeşitli toplumsal medya hesapları üzerinde birebir tıpkı soruların tahlillerini yaptığı öne sürüldü.

DENEME İMTİHANINDAKİ SORULAR KPSS’DE SORULDU

Bazı toplumsal medya hesapları ise soruların hocaya ilişkin olduğunu ve telif haklarını aldıktan sonra soruları çözdüklerini kaydetti.

Sınava giren adayların da yaptığı paylaşımlarda Yediiklim imzasını taşıyan deneme imtihanı ile ilgili soruların KPSS’de sorulduğu, hatta şık seçeneklerinin bile birebir birebiri olduğu görülüyor.

Twitter ve Ekşi Kelamlık üzerinde konuşulmaya başlanan tez bir anda tüm Türkiye’nin gündemi oldu.

Sosyal medyada “2022 KPSS imtihanı iptal edilsin” kampanyası başlatılarak duruma reaksiyon gösterildi.

YEDİİKLİM YAYINCILIK: HANGİ SORULARI TUTTURDUK BAKIYORUZ

Öte yandan tartışmaların odağındaki Yediiklim Yayıncılık ise tezleri reddetmedi. Duvar’da yer alan habere nazaran, Yediiklim Yayıncılıktan ismini vermeyen bir yetkilinin kelam konusu argümanlar için şunları söylediği kaydedildi:

“Bugün yarın kamuoyuna bir açıklama paylaşacağız. Şu an çıkan soruların değerlendirmesini yapıyoruz. Hangi soruları tutturduk, hangi soruları tutturmadık paylaşacağız.”

ÖSYM’DEN AÇIKLAMA: SAVLAR ASILSIZ

ÖSYM, “2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür İmtihanı ile Eğitim Bilimleri İmtihanı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğlenden sonra oturumlarında inançlı bir biçimde gerçekleştirilmiştir.

Bazı imtihan sorularının bir yayınevinin deneme imtihanı sorularıyla birebir olduğuna ait toplumsal medya platformlarında ortaya atılan argümanların incelemelerimiz sonucunda temelsiz olduğu anlaşılmıştır.

Kamuoyuna hürmetle duyurulur.” tabirlerini kullandı.

AYNI OLDUĞU ARGÜMAN EDİLEN KPSS VE YAYINEVİNE İLİŞKİN SORULAR ŞÖYLE:

Soru 53

Soru 23

Soru 48

Soru 54

Soru 52

Soru 47

Soru 49

Soru 42

Soru 26

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.