ABD: Biden Türkiye’ye F-16 satışı konusunda Kongre ile çalışmaya istekli

Jones, Washington’daki “Yabancı Basın Merkezi’nde” memleketler arası gazetecilere geçen hafta Madrid’de düzenlenen NATO Tepesinin sonuçları konusunda brifing verdi.

Bu toplantıda, NATO’nun Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle daha da birbirine bağlı bir ittifak haline geldiğinin görüldüğünü belirten Jones, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya resmi olarak davet edilmesini de “tarihi” bir adım olarak nitelendirdi.

Jones, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Biden’ın Madrid’deki görüşmesinin akabinde Türkiye’nin F-16 satın alma ve mevcut F-16’larını modernize etme talebi konusundaki sürecin nasıl ilerleyeceği istikametindeki sorusunu da yanıtladı.

“Bu satışı destekliyoruz”

F-16 konusunun uzun müddettir gündemlerinde olduğunu ve ABD idaresinin buna takviyesini lisana getirdiğini belirten Jones, “Biden, bu satışı destekliyor. Fakat Biden, bu hususta Kongre’nin onayı gerektiğini de açıkça söyledi. İki önder (Erdoğan ve Biden) bu bahiste konuştu, bizim idaremizin duruşu doruktan sonra da değişmedi. Bu satışı destekliyoruz ve Biden bu hususta Kongre ile çalışmaya istekli olduğunu söyledi.” tabirini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.