Alışverişe bayram dopingi

 

HANİFE BAŞ – Bayram ve Anneler Günü alışverişi birleşince perakendede satışlar patladı. Geçen hafta itibarıyla başlayan bayram alışverişine, 9 Mayıs Anneler Günü’nün de yaklaşmasıyla anne hediyeleri de eklendi. Perakende cirolarında bu hafta geçen haftalara göre yüzde 50’lik artış bekleniyor. Pandemi sonrasında da iki yılın ardından ilk bayram ziyaretleri yapılacak.

Çok önemli bir hafta

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, bu haftanın perakendeciler için önemli bir hafta olduğunu belirterek, “Bayram ve Anneler Günü birleşti. Ayrıca yaz sezonu başladı, yazlık kıyafet alışverişi de arttı. Yazlıklara gidilecek olması da alışverişi etkileyecek diğer bir unsur. Bu hafta alışveriş rekoru kırılacak. Ciroların yüzde 50 oranında artmasını bekliyoruz” dedi.

Bu dönemde en çok hazır giyim ve ev eşyası satılmasını bekledikleri dile getiren Öncel, bu haftanın sektöre doping olacağını kaydetti.

Ayaydın Miroglio Grup Genel Müdürü Uğur Ayaydın, bu yılın ilk çeyreğini iyi rakamlarla kapattıklarını aktararak, “Hem yerli hem yabancıların alışverişi iyiydi. Ama ramazanda biraz yavaşlama oldu. Ancak geçen hafta itibariyle tekrar hareketlenme başladı. Bu hafta ise alışverişin zirve yapmasını bekliyoruz. Anneler Günü ve bayram alışverişi beraber yapılıyor. Bu dönemde ceket ve renkli ürünler satışı önde. Tatil planları yapanlar da elbiselere yöneliyor. Hammaddedeki artış nedeniyle fiyatlara zam yapmak zorunda kaldık ama tam yansıtmadık” diye konuştu.

Çocuklar ilk sırada

LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, iki yıldır ilk kez bir bayram kutlaması yapılacağını anımsatarak, şunları söyledi: “Bu nedenle alışveriş ve pazarlar hareketli. Havalar da güzelleşiyor yeni sezon kıyafetleri de alınacak. Bayramlarda daha çok çocuklara alışveriş yapılıyor. Yardımlaşma amaçlı, ihtiyaç sahiplerini giydirme amaçlı hediye kartları satışı da arttı. Bu dönemde daha çok elbise, pantolon, gömlek, tişört alınıyor. Anneler Günü bizim ev ürünleri tarafımızı hareketlendiriyor. Şu anda her segmentte hareket var. Pamuk fiyatları ciddi oranda arttı ama biz bunları çok yansıtmadık.”

Heyecan ikiye katlandı

Flo CEO’su Burak Övünç, geçen yıl neredeyse tüm özel günleri pandemi gölgesinde geçirdiğimizi vurgulayarak, “Özellikle büyüklerimizle bir araya gelemedik. Bu bayram pandeminin etkisinin azalmasıyla heyecan normalden daha erken başladı. Üzerine bir de Anneler Günü’nün eklenmesi heyecanı ikiye katladı. Bu yıl müşterilerimizin heyecanına biz de ayak uydurarak hazırlıklarımızı daha da erken tamamladık. Satışlarımızın pandemi öncesindeki yıllar gibi özellikle bu hafta itibariyle daha da hızlanacağını öngörüyoruz. Ayakkabı tüketimi hareket halinde ve sokakta olmakla doğru orantılı olarak artıyor. Bu yıl daha şimdiden hem mağazalarımızda hem e-ticaret kanallarımızda hızlandık. Bayram ve Anneler Günü alışverişlerinde de spor ayakkabı ağırlığı öne çıkmaya devam ediyor” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.