AYM’den ‘zorunlu din dersi’ kararı: Ateist öğrenciye tazminat

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan karara nazaran 15 AYM üyesinin yedisi karara karşı oy kullandı.

Mahkeme bu kararı ders müfredatını inceleyerek aldı.

BBC’de yer alan habere nazaran, Anayasa’nın 24. hususundaki “Din kültürü ve ahlak öğretimi birinci ve ortaöğretim kurumlarında okutulan mecburî dersler ortasında yer alır” ve “Bunun dışındaki din eğitim ve öğretimi lakin bireylerin kendi isteğine, küçüklerin de yasal temsilcisinin talebine bağlıdır” tabirlerini hatırlatan AYM, mevcut müfredatın birinci alıntıda yer alan din kültürü ve ahlak tahsili sonlarında kalmayıp ikinci alıntıda yer alan din eğitim ve öğretimi düzeyinde olduğuna hükmetti.

Bu mevzudaki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Danıştay kararlarını da hatırlatan AYM, Danıştay’ın 2017’de içtihat değiştirerek dersin Anayasa’ya uygun olduğuna karar vermesine karşın bu kararın münasebetini açıklamadığını belirterek bunu dikkate almadı.

AYM mecburî din derslerinin “İslam’ın Türk milletinin çoğunluğu tarafından uygulanan ve yorumlanan formuna ait bilgilere odaklandığını” ve sırf İslam dinine ilişkin ibadetleri öğrettiğini belirtti.

İŞTEN ÇIKARMA DAVASI

AYM bir öteki kararını ise 2017’de Gülen yapılanmasına üye olduğu gerekçesiyle Kızılay’daki işinden çıkarılan bir hemşirenin başvurusu üzerine verdi.

Mahkeme bu kişi hakkında bir soruşturma olmadığını, eski eşinin yaptığı bir bağış nedeniyle kırmızı listede olduğunu belirterek müracaatçının özel hayata hürmet hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.