Bakan Akar’dan ABD heyetiyle görüşme sonrasında F-16 açıklaması

Son dakika haberi: Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, F-16 tedarikine yönelik görüşmelerde olumlu havanın olduğunu belirterek “Gerek Türkiye’ye gelen ABD heyetleriyle yapılan toplantılarda gerekse ABD’ye giden heyetin kongre üyeleriyle yaptıkları temaslar olumlu bir havada geçmiş ve temasların devamı için bir taban de oluşmuştur.” dedi.

Akar, Türk Hava Kuvvetlerinin 111’inci kuruluş yıl dönümü münasebetiyle Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve beraberindeki Hava Kuvvetleri Komutanlığı çalışanını kabul etti.

Bakanlık’taki kabulde konuşan Akar, kurulduğu günden bugüne kadar nitelikli işçisi, çağdaş teknolojisi ve üstün başarılarıyla asil milletinin sürekli gurur kaynağı olan Türk Hava Kuvvetlerinin kuruluşunun 111’inci yılını kutladı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin aktif, caydırıcı ve saygın niteliklerini sağlayan en değerli ögelerden birini hava kuvvetleri olarak nitelendiren Akar, Hava Kuvvetleri Komutanlığının semaların korunmasından terörle gayret harekatına, Doğu Akdeniz’deki hak, alaka ve menfaatlerin savunulmasından insani yardım faaliyetlerine kadar birçok alanda elde edilen muvaffakiyetlerde büyük hisse sahibi olduğunu vurguladı.

“TEMASLAR OLUMLU HAVADA GEÇTİ, DEVAMI İÇİN TABAN OLUŞTU”

Dünyanın en eski, esaslı ögeleri ortasında yer alan Türk Hava Kuvvetlerinin çağına ayak uyduran değerli bir güç olduğunu belirten Akar, ABD’den tedarik süreci devam eden F-16 uçaklarına ait de şu değerlendirmelerde bulundu:

“Blok 70 Viperlerin tedariki ve başka uçaklarımızın modernizasyonu için aşikâr bir prosedür içinde çalışmalarımızı yaptık. Müttefikimiz ABD’nin de bu mevzuda Türkiye’nin bu gereksinimini karşılayacağına inanıyoruz. Kolektif savunma ve birlikte çalışabilirlik bakımından bunun ABD idaresi tarafından göz gerisi edilmeyeceğine inanıyorum. Zira bununla ilgili gerek Türkiye’ye gelen ABD heyetleriyle yapılan toplantılarda gerekse ABD’ye giden heyetin kongre üyeleriyle yaptıkları temaslar olumlu bir havada geçmiş ve temasların devamı için bir yer de oluşmuştur.”

Bu hususun yalnızca Türk Hava Kuvvetlerinin değil birebir vakit NATO’nun, Avrupa’nın da konusu olduğunu belirten Akar, “NATO’nun güçlü olması için üyelerinin tek tek güçlü olması gerekir. Bu güç kavramı içinde de en kıymetli öge hava ögesi. Bu hava ögesinin da kesinlikle güçlenmesi lazım. Bunun da ABD idaresi tarafından göz gerisi edilmeyeceğine inanıyorum” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.