Bakan Soylu’dan Mardin ve Gaziantep açıklaması: Hesabını sorarız!

Bakan Soylu’nun açıklamalarından satır başları:

Kazanın birinci olduğu andan itibaren sabır içinde olan Derik halkına şükranlarımı iletmek istiyorum. Acıyı hem içlerine gömdüler hem de büyük bir sabır gösterdiler.

Kaza sonrası derhal bölgeye geldik. Aileleri yalnız bırakmayacağımızı, devletimizin tüm imkanlarıyla yanlarında olacağını söyledik.

Bu büyük bir felaket, kaza. Tam da Türkiye’deki kazaları muhakkak bir orana düşürdüğümüzde bu türlü bir olayla karşılaştık. Daha çok çalışmamız lazım.

Bütün cenazelerimizi defnettik. Yaklaşık cenazeler olduktan sonra savcılarımızın da sahiden cenazeleri bir an evvel sahiplerine teslim edebilmek için 4 – 4.5 saatte otopsileri tamamlamış olduk.

Cenazeler esnasında vatandaşlarımızın da Kızıltepe’de olduğu üzere burada da etraf yolu talebi oldu. Biz de Ulaştırma Bakanlığımızla görüştük, Sayın Cumhurbaşkanımıza da talebi ilettik. Yakın bir vakitte ihaleleri yapılıp Ulaştırma Bakanımız da buraya gelecek, hayata geçirilmeye çalışılacak.

Soru: Kazaya karışan TIR’lar ağır tonajlı idi tezi var…

CEVAP: Soruşturmalar devam ediyor. Hiçbir şey candan değerli değildir. Bu soruşturma bütün taraflarıyla sürüyor. Bedelini ödettiririz. Kimin ihmali varsa hesabını sorarız.  İki TIR’ın da yük hudutları var. Buradan ihracat yapan bir firma. Adana menşeili bir firma. Şırnak menşeili bir firma anlaşmışlar. Burada bir bilgi ve doküman noktasında tümü incelenecek. Takip edeceğiz. Gözaltılarımız var. Milletimiz devletine itimat ediyor. Biz de bu itimada halel getiremeyiz. Bunun hesabını varsa ihmal sormak bizim vazifemizdir.

Soru: Bu kamyonların kesme olduğu, sonradan TIR’a dönüştürüldüğü, modellerinin eski olduğu belirtiliyor.

CEVAP: Şimdi soruşturma çok istikametli sürüyor derken şoföründen yoluna, aracın tekniğinden saat ve telefon kullanımı bilgisine kadar hepsini inceliyoruz.

Soru: Üçüncü bir TIR’ın varlığı iddiası

CEVAP: Üçüncü bir TIR’ın varlığı, polislerin lastiklerini patlattığını tabir edenler var. Bu büsbütün gerçek dışı bir kıymetlendirme ve argümandır. Bir Polis kardeşimiz şehit oldu. Orada vatandaşlarımız üzere yardımcı olmak için bulunan bir kardeşimizdi. Ateş açıldı, yok durduruldu, lastikleri patlatıldı üzere savlar gerçek dışıdır.

Soru: HDP’lilerin engellendikleri iddiası

CEVAP: Burada bir acı var. Bu acıyı kanırtmanın, olmayan şeyler üzerinden tahrik etmenin bir manası yok. Taziyeye neden gidilir? Acıları paylaşmak, ortak olmak için. Taziye meskeninin gayesi budur. Buranın sağ duyulu insanları bu çeşit tezviratlara gelmedi. Biz meczup miyiz taziyeye, bu acıyı paylaşmaya gelenleri engelleyelim. İstirham ediyorum. Her şeyi yapabilirsiniz ancak milletimizin acı gününde bunları yapmayın.

Son aldığım bilgi 5 yaralı kaldı hastanelerde. Ağır değiller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.