Batı Akdeniz’in en fazla ihracat yaptığı ülke: Rusya

AA

Türkiye’nin bölgelerine göre ihracatçılarının bir araya gelerek oluşturduğun birimlerden birisi de Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB).

Bu birlik ihracat rakamlarını ve bölgeden en çok hangi ülkeye gönderim yapıldığını da ortaya koydu.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) verilerine göre, bölgeden bu yılın ilk 4 ayında tüm kalemlerde yapılan ihracat 886 milyon doları geçerken, en fazla dış satım yaş sebze ve meyve sektöründe gerçekleşti.

Bölgeden ihracat 886 milyon doları geçti

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) verilerine göre, bölgeden bu yılın ilk 4 ayında tüm kalemlerde yapılan ihracat 886 milyon doları geçerken, en fazla dış satım yaş sebze ve meyve sektöründe gerçekleşti.

Örtü altı tarımın lideri konumundaki Antalya ile Isparta ve Burdur’un yer aldığı Batı Akdeniz Bölgesi’nde faaliyet gösteren 1.638 firma, gerçekleştirdikleri ihracat ile ülke ekonomisine önemli katkıda bulunuyor.

Antalya ile Isparta ve Burdur

Örtü altı tarımın lideri konumundaki Antalya ile Isparta ve Burdur’un yer aldığı Batı Akdeniz Bölgesi’nde faaliyet gösteren 1638 firma, gerçekleştirdikleri ihracat ile ülke ekonomisine önemli katkıda bulunuyor.

Rusya’ya ihracat

Rusya’ya ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 59,83’lük artışla 78 milyon 759 bin 695 dolara ulaştı. Rusya’yı 60 milyon 643 bin 45 dolarla Almanya, 54 milyon 682 bin 423 dolarla Çin, 53 milyon 399 bin 33 dolarla Ukrayna takip etti.

“Rusya, en büyük müşterimiz”

Rusya’nın Türkiye için önemli pazar olduğunu vurgulayan Keskin, şu bilgileri verdi:

Rusya, Karadeniz’den komşumuz olması ve nüfusa oranla tüketim yoğunluğundan kaynaklı yaş sebze ve meyve sektöründe en büyük müşterimiz, Türkiye’den en fazla sebze ve meyve alıcısı. Bu anlamda Rusya bizim için çok önemli.

“Rusya’yı önemsiyoruz”

Yaş sebze ve meyve sektöründe Antalya’nın Türkiye’de önde gelen üretim merkezlerinden biri olduğuna işaret eden Keskin, Rusya’yı önemsediklerini dile getirdi.

Serik ilçesinde domates üretimi yapan Beyazıt Işık da Türkiye’de domates tüketiminin büyük bir kısmını Antalya’nın karşıladığını ifade etti.

“Rusya da bizim için en önemli alıcı ülke”

Ürettiklerini sadece iç pazara değil, yurt dışına da gönderdiklerini anlatan Işık, “Dünyanın her yerine ürün gönderiyoruz. Rusya da bizim için en önemli alıcı ülke.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir