Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Wilmes, hasta eşine bakmak için istifa etti

Getty Images

Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sophie Wilmes, beyin tümörü tedavisi gören eşine dayanak olmak için istifa etti. Wilmes, daha evvel Belçika’nın birinci bayan başbakanı olmuştu. RTBF Televizyonu’nun eski haber sunucusu Hadja Lahbib, dışişleri bakanlığı misyonuna atandı.

Sophie Wilmes’in eşi Christopher Stone’a Nisan ayında agresif bir beyin tümörü teşhisi kondu.

Bunun üzerine süreksiz olarak vazifesinden ayrıldığını duyuran Wilmes, son kararını dün akşam kamuoyuna açıkladı.

Wilmes, “Eşimin hastalığı, güçlü bir savaş gerektiriyor. Bu süreçte eşime ve çocuklarımıza takviye olmak istiyorum lakin hükümetteki mevcut vazifelerim bunu yapmama müsaade vermiyor” dedi ve tedavi sürecinde eşinin yanında bulunabilmek için istifa ettiğini açıkladı.

De Croo, Twitter bildirisinde Wilmes’e, “Christopher ile verdiğiniz savaşta arkanızdayız” diye seslendi.

Liberal Islahat Hareketi Partisi’nden Wilmes, seçimlere kadar milletvekilliğini sürdürecek.

BELÇİKA’NIN BİRİNCİ BAYAN BAŞBAKANI

Sophie Wilmes, 2015’ten beri Belçika siyasetinde tesirli bir isim. Maliye Bakanlığı’nın akabinde Ekim 2019’dan Eylül 2020’ye kadar azınlık hükümetine başkanlık eden Wilmes, Belçika’nın birinci bayan başbakanı olmuştu.

Wilmes, Ekim 2020’de kurulan koalisyon hükümetinde de Başbakan Yardımcılığı ile Dışişleri, Avrupa İşleri ve Dış Ticaret ile Federal Kültür Kurumları Bakanlığı vazifelerine getirililmişti.

Wilmes ile Avustralyalı iş insanı eşi Christopher Stone’un 4 çocuğu bulunuyor.

WİLMES’İN YERİNE CEZAYİR ASILLI GAZETECİ BAKAN

Sophie Wilmes’ten boşalan dışişleri bakanlığı vazifesine, Cezayir asıllı bir aileden gelen 52 yaşındaki gazeteci Hadja Lahbib atandı.

Göçmen bir ailenin çocuğu olarak 21 Haziran 1970’te Belçika’da doğan Lahbib, Brüksel Özgür Üniversitesi’nde gazetecilik eğitimi aldı.

Belgesel yapımcılığı ve direktörlüğü de yapan Lahbib, uzun müddet Fransızca yayın yapan devlet televizyonu RTBF’de haber sunuculuğu yaptı. Afganistan ve Orta Doğu uzmanı olan Lahbib, bir müddet özel elçilik misyonunda de bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.