Borusan Contemporary dönemi iki yeni stantla karşılıyor

Borusan Contemporary, dönemi, 17 Eylül’de iki yeni stantla Perili Köşk’te açacak.

Britanyalı sanatçı kolektifi United Visual Artists’in (UVA) Julia Kaganskiy küratörlüğünde hazırlanan standı “UVA: Kaosun Eşiği” ile Necmi Sönmez’in küratörlüğünü üstlendiği Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu seçkisi “Hibrit Mekanlar” sanatseverlerle buluşacak.

Sergiler için düzenlenen basın toplantısında konuşan Borusan Contemporary Müdürü Dr. Kumru Eren, her iki standın de Antik Yunan’dan bugüne tartışılan, yer ve uzam fikirlerini gerek ontolojik gerekse de pratik olarak ele aldığını belirterek, “Perili Köşk’ün mimari özelliklerini ve çok katmanlı yapısını odağına alan sergilerimiz ‘UVA: Kaosun Eşiği’ ve ‘Hibrit Mekanlar’ ortasında bağlam açısından kurulan sıra dışı diyalog, izleyicilerimizin dikkatini çekecektir” dedi.

Borusan Holding İnsan Kaynakları ve Kurumsal Bağlantı Küme Lideri Nursel Ölmez Ateş de Borusan kümesi olarak işleri gereği bilişsel zekayı çok kullanan bir kurum olduklarını tabir ederek, “Fakat birebir vakit duygusal zekaya da kıymet veriyoruz ve çok kullanıyoruz. Standa konut sahipliği yapmaktan ötürü çok mutluyuz” diye konuştu.

“UVA: Kaosun Eşiği” standının küratörü Julia Kaganskiy, UVA’nın yaklaşık 20 yıldır yeni medya sanatının önde gelen kurumlarından birisi olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Çoğunluğu yeni işlerden oluşan ve kolektifin Türkiye’de gerçekleştirdiği birinci büyük solo stant olma özelliğini taşıyan ‘UVA: Kaosun Eşiği’ni İstanbul’a getirmek, son derece heyecan verici. Bu stant için Boğaz kıyısındaki tarihi binası ve medya sanatı koleksiyonuyla bilinen Borusan Contemporary’den daha âlâ bir partner olamazdı. Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu, UVA’nın çalışmalarını yeni izleyicilere tanıtmak için bizlere kusursuz bir bağlam sundu.”

“Hibrit Mekanlar” standının küratörü Dr. Necmi Sönmez ise Perili Köşk’teki ofis müze kavramının stantla bağlantısına değinerek, “Bu projenin gerisindeki özel isim de koleksiyoner Ahmet Kocabıyık’tır” dedi.

Borusan Contemporary, yeni süreksiz standı “UVA: Kaosun Eşiği” ile sanatseverleri tecrübenin üniversalliği ve sübjektifliği üzerine düşünmeye davet ediyor. Yüklü olarak Borusan Contemporary’nin siparişi üzerine üretilen yapıtlardan oluşan stantta ışık, form ve hareketin iç içe geçtiği heykel, performans ve yere mahsus yerleştirmeler yer alıyor.

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu seçkisi “Hibrit Mekanlar” ise sıra dışı görsel deneyimleri Perili Köşk’te izleyicilerin beğenisine sunuyor.

Borusan Contemporary, yeni stantları ismine ziyarete açıldığı birinci gün 17 Eylül’de sanatçı ve küratör eşliğinde cinsler düzenleyecek. Aktiflik kontenjanı 60 kişi ile sonlu olup katılımcılar “[email protected]” e-posta göndererek etkinliklere kayıt yaptırabilecek.

Her iki stant de, 27 Ağustos 2023’e kadar ziyarete açık olacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.