Çinekop tezgahlarda, gözler hala palamutta

Denizlerdeki av döneminin açılmasıyla birlikte bu dönemin palamut dönemi olacağından emin olan balıkçılar, palamudun yok denecek kadar az çıkmasıyla beklentilerini ilerleyen günlere bıraktı.

Palamuttan beklediği haberi alamayan balıkçıların yüzünü ise çinekop güldürdü. Dönemin birinci çinekopları kilosu 35 TL’den satılırken, vatandaşlar çinekopa ağır ilgi gösterdi.

Mevcut balık fiyatlarının şu andakinden daha aşağıya düşmeyeceğini belirten Batuhan Çağlayan, “Bence palamut dönemi berbat başladı. Barbun bol görünüyor lakin onun da irisi başka incesi farklı fiyata satılıyor. 15 Eylül’den sonra troller çıktığı vakit balık daha da bollanır lakin fiyatların daha aşağı düşeceğini zannetmiyorum. Şu anda tek tük gelen palamutları fiyattan ötürü vatandaş alamıyor. O yüzden vatandaşlar daha çok kilosu 20 TL’den satılan barbuna ilgi gösteriyor” dedi.

“Çinekop 35 liraya bedava”

Çinekop fiyatının ücretsiz olduğunu söz eden Ali Serdar, “Bence balıklar da fiyatlar da çok hoş. Ücretsiz diyebiliriz. Ben çinekop ve barbun aldım. 35 TL çinekopa, 20 lira da barbuna verdim. İstavrit bugün pek yoktu. Palamut bu yıl çıkmadı. Biz de yemek için palamudun çıkmasını bekliyoruz. Bence bu fiyatlardan balık tüketmek çok uygun. Bence çinekopun 35 lira olması parasız diyebilirim” diye konuştu.

Vatandaşların dönem balıklarına ağır ilgi gösterdiğini vurgulayan balık satıcısı Fazıl Altun, “Balıkçılık yeni başladı ancak satışlar güzel gidiyor. Palamut şu anda çok az çıkıyor fakat ilerleyen vakit ne gösterir bilemiyorum. İstavrit, barbun ve mezgit pek bol çıkıyor. Yalnızca palamutta bir kahır var. Bugün tezgahlara birinci sefer gelen de çinekop. Çinekopun kilosunu 35-40 TL ortası satıyoruz. Vatandaşlar genelde mezgit ve barbuna ilgi gösteriyor. Havalar az daha soğursa işlerin daha güzel olacağını düşünüyorum” halinde konuştu.

“Çinekop bugün birinci sefer geldi ve vatandaşlar epey istek gösterdi”

Vatandaşların çinekopa istek gösterdiğini belirten balık satıcısı İsmet Akpınar ise şunları söyledi: “Bu dönem balık yeterli ve fiyatlar ucuz. Barbun, mezgit ve istavrit epeyce bol çıkıyor. Çinekop ve palamut daha çok olacak diye ümitliyiz. Mezgit kilo 30, barbun 20, istavrit 30, çinekop da 35 liradan satılıyor. Fiyatlar kırmızı et ve tavuğa nazaran uygun. Çinekop bugün birinci kere geldi ve vatandaşlar epey ilgi gösterdi. Bizler palamut bolluğu bekliyorduk lakin mezgit, istavrit ve barbun bolluğu yüz gösterdi. Vatandaşlar en çok bu balıklara ilgi gösteriyor. Çingene palamutlarının tanesi de 25 TL’den satılıyor.”

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.