Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kabine toplantısı sonrası ‘sosyal konut projesi’ açıklaması

Son dakika haberi!

Kabine toplantısı sona erdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantı 2,5 saat sürdü.

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Erdoğan, tahıl koridoru kapsamında birinci geminin yola çıkmasına değindi.

“Tahıl krizinin aşılması konusunda atılan adımın büsbütün ülkemizin çabaları sayesinde olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir” diyen Erdoğan, “BM Genel Sekreteri bunu şükranlarıyla tabir etti. Bugün adım atıldı, gemiler de yola çıktı. İstanbul’da 22 Temmuz’da imzalanan mutabakatlar tahıl krizinin tahlili açısından dönüm noktası oldu” dedi.

Cumhurbaşkanı sürecin sağlıklı ilerlemesi için her türlü uğraşı göstereceklerini lisana getirdi.

Söz konusu geminin İstanbul’a geldiğinde Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM’den temsilcilerin olduğu heyet tarafından denetim edileceğini söyleyen Erdoğan, “Ardından yükünü indireceği limana gerçek seyahatini sürdürecek. Muhalefet inkar etse de bu diplomatik bir başarıdır” diye konuştu.

Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşının adil bir barışla sona ermesi için uğraş gösterdiklerini hatırlatan Erdoğan, “İstanbul ve Antalya’daki olumlu hava alandaki gelişmeler nedeniyle akamete uğradı” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan öteki başlıklar şöyle:

SOSYAL KONUT PROJESİ

TOKİ vasıtasıyla 1 milyon 175 bin vatandaşımızı konut sahibi yaptık. Ekonomik, inançlı konut üretiminde dünyada eşi gibisi bulunmayan bir muvaffakiyet ortaya koyduk. 100 bin toplumsal konut için çıktığımız davete 10 katı talep aldık. Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut atağını başlatıyoruz.İlk sefer konut sahibi olacak vatandaşlarımız için hayata geçeceği proje hayata geçmek üzere. Vatandaşımızı kira öder üzere mesken sahibi yapacağız. İnşaat dalını canlandırıp, insanımızın erişebilir kaidelerde mesken sahibi olmasını sağlayacağız. Bu proje kiraların düşmesini de sağlayacak. Şehit yakınları ve gazilerimize özel bir kontenjan ayıracağız. Yeni evlenecek gençlerimiz de kota sahibi olacak. Hazırlıklar bitmek üzere önümüzdeki günlerde ayrıntılarını duyuracağız.

“TERCİHİMİZİ İSTİHDAMDAN YANA KULLANDIK”

Ya faiz-kur-enflasyon denklemine uygun finansal sıkılaştırmaya gidip 10 milyon vatandaşımızın işsiz kalmasına yol açacaktık ya da istihdam odaklı bir yol izleyecektik. Bunun maliyetini en âlâ biz biliyorduk. Bunun için tercihimizi istihdamdan yana kullandık. Bu sayede dünya küçülürken biz üreterek büyüdük. Dünyada istihdam azalırken biz 31 milyon sonuna dayanarak tarihimizin en yüksek sayısına ulaştık. Yüzde 11’lik büyüme ile G20 ülkeleri ortasında birinci sıraya yerleştik. Dünyadan olumlu ayrıştık. İktisat modelinden taviz vermeyeceğiz.

“MANİPÜLASYONLARI TAKİP EDİYORUZ”

IMF dünyanın büyüme sayısını aşağı, ülkemizin büyüme sayısını üst taraflı güncelledi. Emtia fiyatlarındaki dengesizlikler elbette bizi de etkiliyor. Petrol fiyatlarındaki artışın ülkemizdeki pompa fiyatlarını 30 liraya kadar yükseltmesi bu dalgalanmanın sonucudur. Global fiyatlardaki dengesizliği istismar edenlerin yaptığı manipülasyonları takip ediyoruz.

TURİZİMDE 2022 MAKSADI 37 MİLYAR DOLAR

Hayata geçirdiğimiz yapısal ıslahatlar sayesinde klasik dayatmaların dışındaki programımızı muvaffakiyetle sürdürüyoruz. Yılın birinci yarısındaki gerçekleşmeler 2022’yi 47 milyon turist ve 37 milyar dolar turizm geliri ile amaçlarımızın üzerinde bir düzeyde kapatacağımıza işaret ediyor.

KILIÇDAROĞLU’NA FINDIK FİYATI TEPKİSİ

Ordu’da fındık fiyatlarını açıkladık, Bay Kemal rahatsız oldu. Ben 72 lira düşünüyordum diyor. Senin sırtında küfe yok. Sen düşünüyorsun biz icraattan bahsediyoruz. Bunların hepsi varsayımlardan konuşuyorlar. 1 dolardan 3 doalrın üzerine fındık fiyatlarını nasıl getirdik, ona bakın.

ENERJİDE TASARRUF ÇAĞRISI

Dış ticaretimizde ortaya çıkan açığın güç ithalatındaki maliyet ve sanayi üretiminde kullanılan emtia fiyatlarındaki yükseliştir. Dış ticaretimizde ortaya çıkan açığın değerli sebebi güç sarfiyatında 3 kata varan artıştır. Global güç dar boğazına karşı vatandaşlarımızı kaynakları faal ve verimli bir formda dikkatli kullanmaya davet ediyorum. Hanelerdeki ısı yalıtımı için daire başına 50 bin liraya kadar yardım sunuyoruz.

“FİYATLARDA DURULMA EĞİLİMİ VAR”

2022’de vatandaşı enflasyona karşı korumak için vazgeçtiğimiz kamu geliri 251 milyar lirayı bulacaktır. Artık toplumsal yardımları mutlak yoksullukla hudutlu tutmayıp gelişen Türkiye’nin imkanlarını adil bir halde dağıtmak için kullanıyoruz. Dünyanın güç ve emtia fiyatlarındaki yükü uzun müddet taşıyamayacağı açıktır. Fiyatlarda durulma eğilimi başlamıştır. Bu durum ülkemizin global fiyatlarla ilgili kısmında bir iuileşme olacağı manasına gelmektedir. Bir devir ayçiçek yağı üzerinden fırtına koparıldı. Artık hem ithalat kanalının açılması hem yerli üretimin artmasıyla mevzu gündemden kalktı.

“ENFLASYON DÜŞÜŞ TRENDİNE GİRECEK”

Kur muhafaza mevduat ve iştirak hesapları büyük ilgi gördü. Kredileri; yatırımı, istihdamı teşvik eden alanlara yönlendiriyoruz. Döviz kuruna tesir edecek durumlarda sonlandırıyoruz. Ticari kredilerde birinci sırayı imalat sanayii alıyor. Yeni yılın birinci aylarıyla birlikte enflasyonun bariz bir düşüş trendine gireceğini ümit ediyoruz.

ÖĞRENCİ YURDUNDA TATİL İÇİN YAŞ SONU YÜKSELDİ

Bir müjdede gençlerimize vermek istiyorum. Gezmek isteyen gençlerimize yurtların kapılarının açıldığını duyurmuştuk. Çok talep geldi. Onlardan gelen istekler doğrultusunda yaş aralığını 18-25’ten 18-30’a yükselttik.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.