DBP’li Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması istikametindeki rapor Karma Kurula sunuldu

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya başkanlığındaki Hazırlık Komitesi, Aydeniz hakkında, “terör örgütü propagandası yapma”, “kamu görevlisine misyonunu yaptırmamak için direnme”, “kamu görevlisine vazifesinden ötürü alenen hakaret” ile “kanuna karşıt toplantı ve şov yürüyüşleri düzenleme, yönetme ve bunlara katılma” savıyla düzenlenen 5 yasama dokunulmazlığı evrakı ile ekleri üzerindeki çalışmalarını tamamladı.

Hazırlık Kurulu, Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması tarafında hazırladığı raporunu Karma Komiteye sundu. Raporun sunulmasıyla Karma Kurulda 1 aylık süreç başladı.

‘Dokunulmazlığının kaldırılması en fazla talep edilen milletvekili’

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Özkaya, yaptığı açıklamada, Hazırlık Komitesinde muhalefet şerhi için verilen müddetin dolduğunu, HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç’un muhalefet şerhini sunduğunu söyledi.

Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması tarafındaki raporu Karma Kurula verdiklerini bildiren Özkaya, “Karma Komite, iddia ediyorum, Genel Heyetten yetki de aldığı için çalışmalarını sürdürecek. Savunma isteyecek, ardından de büyük ihtimalle 26 Temmuz’da toplanarak çalışmalarına devam edecek. Karma Kurulun ne karar vereceğini daima birlikte göreceğiz.” diye konuştu.

Meclis’e sunulan 1631 dokunulmazlık evrakının 1308’inin HDP milletvekilleri ile DBP’li Aydeniz’e ilişkin olduğunu belirten Özkaya, Aydeniz’in, 77 fezleke ile dokunulmazlığının kaldırılması en fazla talep edilen milletvekili olduğunu kaydetti.

Polise yumruk atmıştı

‘İtiyat haline getirmiş’

Bu evrakların tamamının terör örgütünün propagandası ve faaliyetleri kapsamındaki toplantı ve şov yürüyüşlerine muhalefet, polise vazifesini yaptırmamak üzere direnmek, polise karşı müessir fiil ve hakaretleri içerdiğini aktaran Özkaya, şöyle konuştu:

“Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz, bu cürümleri işlemeyi itiyat haline getirmiş ve daima misal kabahatleri işliyor. Kurulumuzun görüştüğü 5 evrakın tamamında ya tabip raporu var yahut müessir fiilde bulunduğu, polise tekme attığı, yumruk attığı, ısırdığı ve misal olaylar var. Somut rapora bağlanan, somut tespitli belgelerle ilgili komitemiz görüştü ve dokunulmazlığının kaldırılması tarafında Karma Kurula teklifte bulunduk.

Diğer HDP milletvekillerine de söyledim; 5-6 milletvekili bir toplantı, şov yürüyüşünde orada bulunuyor, sırf Salihe Aydeniz polislere daima saldırıyor, bir kelam söylüyor, tekme atıyor, yumruk atıyor, ısırıyor. Yani öbür milletvekilleriyle ilgili bu tıp davranışlar çok daha az. O vakit bir farklılık var.

Arkadaşlarımız, ‘Bu kabahatlerden dokunulmazlık kaldırılır mı?’ diye itiraz ettiklerinde prensip prestijiyle Meclisimiz de bu hatalardan dokunulmazlığı kaldırmıyor. Lakin daima bu cürümleri tekrar ediyorsanız milletvekili saygınlığını aşan, milletvekili prestijini ve Meclisin prestijini zedeleyen bir durum var. Burada da Meclisin devreye girmesi ve dokunulmazlıkla ilgili süreçleri yürütmesi, Meclisin saygınlığını korumak için gerekli.”

Süreç nasıl ilerleyecek?

Karma Komite, 1 ay içinde Hazırlık Komitesi raporunu ve eklerini görüşerek sonuçlandıracak.

Karma Kurul, dokunulmazlığın kaldırılmasına yahut kovuşturmanın milletvekilliği sıfatının sona ermesine kadar ertelenmesine karar verecek.

Mevzuata nazaran, dokunulmazlığın kaldırılması tarafındaki Karma Kurul raporları, direkt Genel Şura gündemine giriyor. Genel Konseyde, genel uygulamaya nazaran açık oylama yapılıyor. Karar kâfi sayısı olan 151 oy, dokunulmazlığın kaldırılması için kâfi oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.