Diyette zayıflayıp sonra kilo alanlarda ‘yoyo sendromu’

Uzman Diyetisyen Deniz Tığlı Torun, yoyo sendromuna ait bilgiler verdi.

Sendromun tesirini açıklayan Deniz Tığlı Torun, “Yoyo sendromu yaşayan bireyler kilo vermekte zorlanmamakta fakat bu kiloyu korumakta zahmet çekmektedirler. Verilen kiloyu geri almak ve tekrar vermeye çalışmak bireyi bir kısır döngüye sokar. Bu durum sık tekrarlandığında beden kilo randımanı için direnç gösterir ve artık tartı kaybı eski denemelere nazaran daha zordur” diye konuştu.

NEDEN YOYO SENDROMU YAŞANIR?

Yoyo sendromunun nedenlerini anlatan Diyetisyen Deniz Tığlı Torun, “Kişi ömür şekline uygulamakta zahmet çektiği bir biçimde diyet listesi uygular. Maksada ulaştığında yeme davranışları diyet öncesi olağan yaşantısına misal. Bu durum sonucu tekrar kilo alımı başlar. Bilinçsiz kilo randımanları bunun öteki bir sebebidir.

Çok fazla düşük kalori ile zayıflamak yahut birtakım besinleri büsbütün hayatından çıkararak zayıflamak sonrasında olumsuz geri dönüşe sebep olur. Düşük kalorili diyetler sonrası yaşanabilen yeme ataklar da tekrar kilo alımını etkileyen başka bir faktördür. Süratli yük kayıplarında kas dokusu kayıpları yaşanır. Azalan kas dokusuna sahip bedenin metabolizma suratı yavaşlar. Kilo alımı kolaylaşır ve her deneme daha başarısız olacaktır” formunda konuştu.

YOYO SENDROMUNDAN NASIL KORUNULUR?

Yoyo sendromundan korunmak için yapılması gerekenlere de değinen Deniz Tığlı Torun, “Öncelikle size uygun olmayan size ve yaşantınıza özel planlanmamış diyet listelerini muhakkak uygulamayın. Sizi çok aç hissettiren programlardan uzak durun. Bu reaksiyon vücudunuza âlâ gelmiyor demektir. Beslenme programınız hayatınıza ve sizin yeme alışkanlıklarınıza uygun planlandığında verilen kiloları korumak sanıldığı kadar sıkıntı değildir” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.