Elon Musk ve Dogecoin’in yaratıcılarından Jackson Palmer birbirine girdi

Elon Musk, Dogecoin ortak yaratıcısı Jackson Palmer’ın Twitter’daki tartışması devam ediyor. Musk, kendisini sert bir formda eleştiren ve dolandırıcı diyen Palmer’a “Çocuklarım 12 yaşındayken daha düzgün kod yazardı” dedi.

Elon Musk Twitter’ı satın alma uğraşındayken bir yandan da toplumsal medya platformunda tartışmaların merkezinde yer almaya devam ediyor. Son olarak Musk, Dogecoin yaratıcılarından Jackson Palmer’ı sert bir halde eleştirerek dikkat çekti.

Musk’ın Palmer’ı gaye almasının nedeni ise, Dogecoin yaratıcısının Musk’ı dolandırıcı olarak nitelemesi ve yazılımdan bir şey anlamadığını söylemesi.

“İYİ BİR DOLANDIRICI VE DÜNYA DOLANDIRICILARI ÇOK SEVER”

Avustralya haber sitesi Crikey ile yaptığı röportajda Palmer, Twitter’da kripto dolandırıcılıklarını belirlemeye yardımcı olabilecek bir bot oluşturup Musk’a Twitter’dan bildiri gönderdiğini anlattı ve Musk’ın kodlamayı güzel anlamadığını söyledi. Palmer, Musk’ın programlama lisanı Python’u nasıl çalıştıracağını bilmediğini belirtti.

Palmer ayrıyeten tenkitlerine şu biçimde devam etti: “Bir gün yerine getirebileceği umuduyla bir vizyon satıyor, fakat bunu yapabileceğini bilmiyor. Biliyormuş üzere yapmakta nitekim çok âlâ. Âlâ bir dolandırıcı, dünya dolandırıcıları çok sever.”

“ÇOCUKLARIM DAHA UYGUNUNU YAPAR”

Musk, Palmer’ın yorumlarına Twitter’dan karşılık vermeyi tercih etti:

Musk, Palmer’ın oluşturduğu kod hakkında “Çocuklarım 12 yaşındayken Jackson’ın bana gönderdiği saçma sapan senaryodan daha âlâ kod yazıyorlardı” dedi.

Bunun üzerine Palmer kodu yayınlayarak, “Asla muhteşem karmaşık olduğunu söylemedim, lakin bu kolay senaryo katiyetle daha az karmaşık olanı yakalamak ve bildirmek için çalıştı. dolandırıcılar o vakitten beri taktiklerini geliştirdiler. Bunu birçok beşerle paylaştım ve onlar için işe yaradı” dedi.

2015 yılında Dogecoin ile yollarını ayıran Palmer, Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in 2018’de kendisine toplumsal medya ağı için misal bir senaryo üzerinde çalıştığını söylediğini belirtti. Palmer, dolandırıcılık taktikleri giderek daha karmaşık hale geldiğinden, kodun bugün o kadar tesirli olmayacağını da kelamlarına ekledi.

Jackson Palmer

“HİÇBİR VAKİT KOD YAZMADI”

Twitter’ı satın alma sürecinde olan Musk bununla da kalmadı; Palmer’ın Dogecoin ile alakasını sorguladı. Meğer Musk, Tesla ve SpaceX’in kimi eserleri için ödeme olarak Dogecoin’i kabul etmeye bile başladı.

Palmer’ın tenkitlerinden sonra Musk da “Palmer, hiçbir vakit tek bir Dogecoin kodu yazmadığını söylemeyi her vakit unutuyor” dedi. Bunun üzerine Palmer, Dogecoin ortak yaratıcısı Billy Markus’tan Musk’ın suçlamasına karşılık vermesini istedi.

Markus, Twitter’da, “Bizden sonrakiler, kod temelinde Jackson’ın ya da benim yaptığımın daha fazlasını yaptı. Sanırım 20 satırlık kod yazdım ve gerisini kopyaladım” diye karşılık verdi.

Ne Palmer ne de Markus artık Dogecoin üzerinde çalışıyor. İkili, kripto para ünitesini 2013 yılında bir latife olarak başlatmıştı.

Eski bir IBM yazılım mühendisi olan Markus ve bir Adobe yazılım mühendisi olan Palmer, Dogecoin’i oluşturduklarında tanışmamışlardı bile. Palmer latife olarak “Dogecoin”e yatırım yapmak hakkında tweet attı ve dogecoin.com alan ismini satın aldı. Markus siteye tesadüfen rastladı ve daha geniş demografik özelliklere hitap edebilecek bir dijital para ünitesi programlama eforuyla ilgili olarak Palmer ile temasa geçti. İki mühendis, yıl içinde Dogecoin’i piyasaya sürdü. Kripto para ünitesi artık en pahalı dijital paralardan biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.