Erdoğan’a misyon onayı verenler azalıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vazifesi onayı anketinde seçmenin yüzde 51,6’sı “Onaylamıyorum” karşılığını verdi. Son 3 ayda Erdoğan’ın misyonunu onaylamayanların oranı ise dikkat çekti.

MetroPOLL Araştırma, Türkiye’nin Nabzı Haziran 2022 araştırmasından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın misyonuna onayına ait yapılan anketin sonuçlarını paylaştı.

Seçmene, “Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı misyonunu yapış biçimini onaylıyor musunuz?” sorusun sorulduğu ankette yüzde 51,6 “Hayır, onaylamıyorum,” yüzde 44,2 “Evet, onaylıyorum”, yüzde 4,2 “Fikrim yok/Cevap yok” dedi.

PARTİLERE DAĞILIMI

Anket sonuçlarının partilere dağılımına bakıldığında ise; AKP’lilerin yüzde 89,2’si Erdoğan’ın misyonunu onaylarken, yüzde 7,8’lik bir kesim “Onaylamıyorum” dedi.

MHP’de ise yüzde 66’lık kesim “Erdoğan’ın vazife yapış şeklini onaylıyorum” derken, yüzde 31,1 ise “Onaylamıyorum” yanıtı verdi.

Ankete katılan Saadet Partililerin yüzde 47,1’i “Onaylıyorum” derken, yüzde 50’si “Onaylamıyorum” dedi.

İYİ Parti, CHP, DEVA Partisi ve HDP’li seçmenlerin yüzde 65’inden fazlası, Erdoğan’ın vazifesini onaylamadığını tabir etti.

Diğer partili seçmenlerin yüzde 75’ten fazlası Erdoğan’ın misyonunu onaylamazken, kararsızların yüzde 45,4’ü “Onaylıyorum”, yüzde 49,7’si “Onaylamıyorum” dedi.

SON 3 AYDA DİKKAT ÇEKEN ARTIŞ

Her ay gerçekleştirilen anketin vakit grafiğine bakıldığında, NATO tersi telaffuzların başladığı tarihten itibaren Erdoğan’ın misyonunu “Onaylamıyorum” diyenlerde dikkat cazip bir artış yaşandı. “Onaylamıyorum” diyenler Nisan ayında yüzde 47,3 iken, Haziran ayında yüzde 51,6’ya yükseldi.

Aralık 2021’den Haziran 2022’ye kadarki süreçte ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın misyon onayı, yüzde 38’lerden yüzde 44,2’ye yükseldi.

Türkiye’nin Nabzı Haziran ayı araştırması, Türkiye genelinde NUTS 2 sistemine nazaran 26 bölgeyi temel alan, 28 vilayette tabaklı örnekleme ve yüklendirme formülü ile 11-15 Haziran 2022 tarihleri ortasında toplam 2123 kişi ile yapıldı. Araştırma, 0,95 itimat hudutları içinde +/- 2,08 kusur hissesi ile CATI (Bilgisayar Takviyeli Telefonda Anket) metoduyla gerçekleştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.