Eski SPK liderinin şirketinde tarikat ve emniyet kontağı: ‘Soylu’nun yakın adamı işin içinde’

Eski Sermaye Piyasası Konseyi (SPK) liderlerinin yaptığı usulsüzlükler gündemdeki yerini koruyor. Gazetemiz müellifi Miyase İlknur da dün başlayan ‘Kuzu Kurda Teslim’ başlıklı yazı dizisinde Eski SPK Lideri Vedat Akgiray’ın BİMEKS üzerinden yaptığı usulsüzlükleri gündeme taşıdı. İlknur, Akgiray’ın batık şirket BİMEKS’i borsaya sokmasını ve bin 500 çalışanın hak edişleri dahi ödenmeden şirketin batırılmasını yazdı. İlknur’un yazı dizisiyle BİMEKS çalışanları tekrar gündeme geldi. Alacakları için çaba eden ve hareketleri sırasında tekraren gözaltına alınan emekçilerden Dilek Aslan ve Umut Sendikası’dan (Umut-Sen) Betül Celeb Cumhuriyet’e çarpıcı argümanlarda bulundu. 

‘TAZMİNAT HARAMMIŞ’

Dilek Aslan BİMEKS’ten maaşının 3 ay ödenmemesi üzerine 2016 yılının Nisan ayında çıkışını aldığını lakin haklarının ödenmediğini söyledi. İstanbul’un farklı şubelerinde 9 yıl boyunca çalıştığını ve kendisine haklarının ödeneceği söylenerek aylarca oyalandığını aktaran Aslan süreci şöyle anlattı: “Çıkışımı 2016 yılında aldım. Maaşlarımız 1 yıl boyunca gecikmeli ödenmişti. Durumdan rahatsızdık. Lakin daima oyalanıyorduk. 9 yılımı buraya verdim. Bize aile olduğumuzu, yönetim etmemiz gerektiği söylendi. İşimde daima çok çalıştım. Memnundum da. Lakin artık mağazalar boşaltılmaya başlandı. Tedarikçiler ya da diğer şubelerden ayrılan çalışanlar alacak davaları açıyordu, şubelere icra geliyordu. Son olarak Haramidere Torium şubesinde çalışıyordum. İçeride dedikodular dönmeye başladı. 3 aydır maaşımızı alamamıştık. Paramızın ödenmeyeceği, işverenlerin kaçacağı söyleniyordu. Ben de artık komşularımdan yardım almaya başlamıştım zira eşim de işsizdi. Çıkışımı aldım. 25 bin lira alacağım olduğu söylendi lakin ödenmedi. Sonra alacağım verilmedi. Bunlar esasen Işıkçılar tarikatına gidip geliyordu. Daima duyuyorduk, toplantıları tarikatta yapıyorlardı, dedikodular vardı. Tazminat harammış. Vermediler”

‘ONLAR YERİNE BİZİ GÖZALTINA ALDILAR’

‘İLK HAREKET ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ ÖNÜNDE’

İlk hareketler Vedat Akgiray’ın yeğeni Ahmet Akgiray’ın öğretim üyesi olduğu Özyeğin Üniversitesi önünde 2020 yılı Haziran ayında yapılıyor. Ahmet Akgiray tıpkı vakitte BİMEKS’in batışa giden sürecinde şirketin icra şurası üyesi.

Özyeğin Üniversitesi önündeki hareketlerle gereğince kamuoyu oluşturulamayınca bu sefer Boğaziçi Üniversitesi önünde hareketler başlatılıyor. Eski SPK Lideri Vedat Akgiray birebir vakitte Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde öğretim üyesi. Boğaziçi Üniversitesi’nin güney yerleşkesi kapısı önünde yapılan aksiyonda çalışanlar polis ablukasına alındı. Harekete öğrenciler de ağır dayanak verdi. Basın açıklamasından sonra oturma hareketi yapmak isteyen çalışanlar ve sendika üyeleri gözaltına alındı. Gözaltılar birebir gün özgür bırakıldı.

Boğaziçi Üniversitresi önündeki aksiyonlar aralıklarlar devam etti. Bu süreçte emekçiler 15 kere gözaltına alındı. 

İşçilerin bir ortaya gelerek aksiyonlar düzenlemesini sağlayan isimlerden birisi Umut-Sen’den Betül Celeb. Aksiyonlara yapılan müdahalelerin şiddetli olduğunu belirten Celeb çarpıcı savlarda bulundu. Celeb şöyle konuştu: 

‘IŞIKÇILAR TARİKATIYLA YAKIN ALAKALARI VARDI’

“Bu bir aile şirketi. İdare şurasında Vedat Akgiray’ın kardeşi Murat Akgiray da bulunuyor. Murat Akgiray, geçmişte İhlas-Acer Holding paydaşlığı, daha sonra TGRT Genel Müdürlüğü de yapmış. Akgiray’ın İhlas-Acer Holding’de misyon yaptığı periyot holdingin idare şurası lideri Enver Ören’di. Ören birebir vakitte Işıkçılar tarikatının önderi. Işıkçılar tarikatı, Pir Abdülhakim Arvasi (Üçışık) tarafından temelleri atılmış. Daha sonraki yıllarda BİMEKS ile Işıkçılar tarikatı ortasındaki yakın ilgileri buralara kadar dayanıyor.”

‘TÜRKİYE UZAY AJANSI’NDA MİSYONUNA DEVAM EDİYOR’

Akgiray ailesinin hayli nüfuzlu olduğunun altını çizen Celeb kelamlarına şöyle devam etti:

“Vedat Akgiray SPK başkanlığından alındıktan sonra BİMEKS’in imajı çizildi. Bunun üzerine Amerika’dan Murat Akgiray’ın oğlu Ahmet Akgiray çağrıldı. Bu isim şirketin icra şurası üyesi oldu. Tıpkı vakitte Özyeğin Üniversitesi’nde de öğretim üyesi. Ahmed Akgiray Sanayi Bakanlığı’nın müjde olarak duyurduğu Türkiye Uzay Ajansı’nın da idare heyeti üyeliğine de devam ediyor. Şirket hissederlarından bir başkası olan Ömer Akgiray ise Marmara Üniversitesi’nde rektör yardımcısı ve Mühendislik Fakültesi Dekanı.”

‘SÜLEYMAN SOYLU’NUN YAKIN ADAMI İŞİN İÇİNDE’

Betül Celeb şirketin emniyet teşkilatı ve iktidarla yakın bağlı olduğunu aktardı. Polis Bakım ve Yardımlaşma Sandığı (Polsan) Genel Müdürü Mustafa Selçuk tıpkı vakitte şirketin icra heyeti üyesi. Celeb’e nazaran Selçuk, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya en yakın isimlerden birisi ve BİMEKS’in pazarlama ve tanıtımında da vazife aldı.

Celeb şu değerlendirmede bulundu:

“Mustafa Selçuk şirketin kilit ismi. BİMEKS’in pazarlama süreçlerini de yürütüyor. Süleyman Soylu’ya en yakın isimlerden birisi. Hareketlerde şiddetle gözaltına alınmamızda da hissesi var. Mahkeme süreçlerinde arkadaşlarımızı da korkuttular. Savcılar dahi çalışanlara bizimle hareket etmemeleri, aksiyonları bırakmaları gerektiği konusunda ikazlarda bulunuyordu. Personel arkadaşlarımız çok ağır baskıya uğradı. Açtığımız alacak davalarını kazandık. Lakin şirketin devlete de yüklü ölçüde vergi borcu var. Küçük bir ofisi şirket merkezi olarak gösteriyorlar. Şirket üzerine yalnızca bir arsa bulunuyor. Mal varlıkları paravan şirketlere dağıtıp, borçlarını ödemeden kaçıp gittiler. Ve bu süreçte kilit isimlerden birisi de Mustafa Selçuk’tu”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.