Eski YSK Başkanı Güven: İmamoğlu’nu ben ihbar ettim

Eski Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla 4 yıl 1 ay hapis cezasıyla yargılandığı davaya ilişkin ihbarı kendisinin yaptığını söyledi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’ne katılmak için Fransa’ya giden İmamoğlu için isim vermeden “Avrupa’ya giderek Türkiye’yi şikâyet eden ahmağa söylüyorum. Bunun bedelini bu millet sana ödetecek” açıklaması yapmıştı. İmamoğlu da kendisine bu ifadelerin sorulması üzerine “Ahmak, 31 Mart seçimini tekrarlatanlardır” demişti.

Sözcü’den Saygı Öztürk’un aktardığına göre, İmamoğlu’nun söz konusu ifadelerini savcılığa kendisini bildirdiğini söyleyen Güven’in açıklamaları şöyle:

“Hamdolsun ben kul hakkına inanan birisiyim. Seçimde nor Seçim mal maddi kul hakkının çok ötesinde insanların kendi geleceklerini belirledikleri bir şey olduğu için daha titiz davrandık. Biz kurul olarak çalışıyoruz. Bu açıklamanın kurula karşı yapıldığı düşünülerek konu gündeme geldi, kurul başkanı olarak benim savcılığa bilgi vermem konusu da gündeme geldi ve o şekilde karar alındı.

Başkan olarak da ben ilettim. Gerisini takdir edecek yargıdır. O bizim işimiz değil. Sadece o sözler üzerine, Kurula karşı yapıldığını düşünerek böyle bir ihbarda bulunduk. Bizimki sadece kamu kurumunda çalışan hakim ve savcılara yapılan sözlü bir hakaret nedeniyle bir ihbardı hepsi bu. Nedir, ne değildir, suç oluşturur mu oluşturmaz mı, oluşturursa ne olur? O yargının konusu. Bizim ifademizin alınmasına gerek yok. Bizim görevimiz onu duyurmaktı, duyurduk. Biz kurul olarak sadece ihbarda bulunduk. Şikayete bağlı bir suç değil bu. Şikayetçi olsa da olmasa da kamunun resen takip etmesi gereken hususlardan biridir. Şikayete bağlı olsaydı zaten çağırılardı, ifade verilirdi ya da avukatlar gider ifade verirdi. Resen soruşturulacağı için ifade almalarını gerektirmez. Sizi takip ediyorum yoksa seçimle ilgili hiç seçim kimseyle konuşmadım, konuşmuyorum. Benim işim değil. Uzmanlar tartışsın.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.