Etnik temizlik isteyen İsrailli bakan ordudan özür diledi

İsrail’in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, Filistin beldesi “Huvvara’nın yeryüzünden silinmesi gerektiği” yönündeki tepki çeken sözleri için “İsrail ordusundan” özür diledi.

Smotrich, işgal altındaki Batı Şeria’da fanatik Yahudi yerleşimcilerin organize saldırılarına maruz kalan Huvvara beldesi hakkında 1 Mart’ta yaptığı “etnik temizlik” çağrısı niteliğindeki açıklamasından ikinci kez geri adım attı.

Büyük tepki çeken açıklamasının ardından ilk olarak 4 Mart’ta ifadelerinin “dil sürçmesi” olduğunu söyleyen Smotrich, İsrail Hava Kuvvetleri içinde bazı pilotların, hükümetin aşırı sağcı politikalarını protesto ederek eğitimlere katılmayı reddetme kararı üzerine bu kez ordudan özür diledi.

“BOMBALAMA DEĞİL EVLERİN YIKILMASINI KASTETMİŞ”

Smotrich, Facebook hesabından yaptığı yazılı açıklamada, “Huvvara’nın yeryüzünden silinmesi gerektiği” yönündeki sözleriyle, sivilleri hedef alacak şekilde “beldenin pilotlar tarafından havadan bombalanmasını aklından hiç geçirmediğini” ifade etti.

Bombalamayı değil “en fazla” Filistinlilerin evlerinin yıkılmasını kastettiğini öne süren Smotrich, şu ifadeleri kullandı:

“Erkek, kadın ve çocuk binlerce yerleşimcinin geçtiği Huvvara’da terörün devam etmemesi için, en fazla yolun her iki tarafındaki evlerin yıkılması gerektiği yorumunu yaptım.”

Smotrich, sözlerinin yanlış anlaşıldığını savunarak, “İsrail ordusu ve komutanlarından özür dilediğini” kaydetti.

Özür beyanının ardından İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Twitter hesabından, “Bakan Bezalel Smotrich’i bu önemli açıklaması ile sorumluluk gösterdiği için tebrik ediyorum.” mesajını paylaştı.

HUVVARA HEDEFTE

İsrail güçlerinin 22 Şubat’ta işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus’a düzenlediği kanlı baskın bölgede gerilimi yeniden tırmandırmıştı. İsrail ordusunun baskınında 11 Filistinli hayatını kaybetmiş, yüzden fazla kişi yaralanmıştı.

Nablus’un güneyindeki Huvvara beldesinde ise 26 Şubat’ta iki Yahudi yerleşimci silahlı saldırıda öldürülmüştü.

Aynı günün akşamında yüzlerce Yahudi yerleşimci, İsrail ordusunun gözetiminde Huvvara’ya gelerek Filistinlilere karşı “toplu intikam” saldırıları düzenlemişti.

Yerleşimciler, beldede gece boyu onlarca evi ve arabayı kundaklamış, Filistinlilere saldırmış, evlerini taşlamıştı. Yahudi yerleşimcilerin saldırısı sonucu bir Filistinli hayatını kaybetmiş, linç girişimlerinde birçok Filistinli yaralanmıştı.

SÖZLERİNE TEPKİ YAĞDI

Aşırı sağcı ve Filistinlilere yönelik ırkçı politikalarıyla tanınan Dini Siyonizm Partisi lideri Bakan Smotrich, bir panelde yaptığı konuşmada, Yahudi yerleşimcilerin Huvvara beldesinde Filistinlilere karşı giriştiği toplu saldırılara ilişkin “Huvvara beldesinin yeryüzünden silinmesi gerektiğini düşünüyorum. Bence İsrail Devleti bunu yapmalı. Bu, Tanrı esirgesin, vatandaşın eliyle yapılmamalı.” ifadesini kullanmıştı.

Smotrich’in “etnik temizlik” çağrısı olarak anlaşılan ve büyük tepki çeken sözlerine başta ABD olmak üzere çok sayıda ülkeden tepki gelmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, Smotrich’in sözleri için, “Bu yorumlar sorumsuzca, çirkin ve iğrençti.” ifadelerini kullanmıştı.

Ardından Smotrich, “Huvvara’nın yeryüzünden silinmesi gerektiği” yönündeki açıklamasının dil sürçmesi olduğunu ifade ederek, “Kelimeleri yanlış seçtim. Duygu yoğunluğu sırasında yapılmış açıklamalardı.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

 

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir