Haberi alınca ağlayan İsraillileri bu türlü teselli etti: Burası Türkiye size ziyan gelmez!

İfade veren bir vazifeli İsrailli kümenin lobide bekledikleri sırada İranlı bir kaç kişinin otele geldiklerini görünce huzursuz olmaya başladıklarını akabinde kendilerine otelde suikast düzenleyeceklerini düşünerek ağlamaya başladıklarını anlattı. Otel vazifelisi, İsrailli kümeye buranın Türkiye olduğunu ve kendilerine hiçbir biçimde ziyan gelmeyeceğini söyleyerek sakinleştirdiği belirtildi.

İran asıllı 8 bireyden oluşan Suikast Hücresi, Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve İstanbul Emniyeti’ne bağlı olan İstihbarat Şube Müdürlüğü’nce deşifre edilmiş; operasyonla çökertilmişti. Süreç argümanlara nazaran; İran’ın başşehri Tahran’daki bir dizi suikast zinciriyle başladı. Argümana nazaran; birtakım İran İhtilal Muhafız Subayları öldürüldü. Son olarak İran İhtilal Muhafızları’na bağlı 84. Ünite Üst Seviye Yetkilileri’nden biri olan Albay Hasan Seyyad Hodayi de öldürüldü. Bu mevt de son bir aylık süreçteki suikastler zinciri ortasındaki yerini aldı.

‘SUİKAT ÇETESİ’ İSRAİLLİ KÜMEDEN EVVEL OTELE YERLEŞTİ

Sabah’ın haberine nazaran; MİT ve İstanbul Emniyet İstihbarat, İran menşeli bir “Suikast Çetesi” üyelerinin münferit olarak farklı tarihlerde İstanbul’a geldikleri ve zımnî biçimde buluştukları saptandı.

İddialara nazaran; İsrail ismine çok sayıda misyonda görev yapmış diplomat ve İsrail Eski İstanbul Başkonsolosu Yosef Levi Sfari’yi ve İstanbul’da kalan İsrail asıllı turistleri maksat almayı planlayan Suikast Timi’nin üyeleri, İstanbul Beyoğlu’nda İsrailli bir turist kafilesinin ve İstanbul Eski Başkonsolosu Yosef Levi Sfari’nin konakladığı otele yerleşti.

REZERVASYON İSMİ: ÇİN TAKIMI

Konaklamak için Taksim’de bulunan otele gelen İsrailli heyetin booking üzerinden ‘Team Chinesee’ Çin Ekibi ismiyle rezervasyon yaptırdıkları belirlendi. Otelde kayıt süreci yapıldığı sırada Ofek S., isimli İsrail vatandaşı yaptığı telefon görüşmesinin akabinde kendilerine yönelik İranlılar tarafından suikast yapılacağı bilgisinin geldiğini söyleyerek ağlamaya başladı.

Durumun otel yetkilileriyle paylaşılması üzerine İsrailli kafile sakinleştirilmeye çalışıldı. Bir mühlet sonra otele Vito marka araçla gelen bireyler İsrailli kafileyle görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmenin akabinde sakinleşen küme rezervasyon yaptırdıkları odalarında istirahate çekildi.

SUSTURUCULU VE LAZERLİ SUİKAST SİLAHLARIYLA YAKALANDILAR

MİT tarafından olaya ait yapılan çalışmalar kapsamında İsrailli vatandaşlara yönelik suikat hareketi planlayan İranlı casuslar takip altına alındı. Yapılan çalışmalar kapsamında yeniden Taksim’de bulunan bir otelde kaldıkları tespit edilen casuslara yönelik operasyon düzenlendi.

İlk amaçları Eski İstanbul Başkonsolosı Yosef Levi Sfari, ikinci gayeleri ise İsrail asıllı turistlere suikat hazırlığında olan casuslara MİT ve İstanbul Emniyeti İstihbarat Şube Müdürlüğü Polisleri müsaade vermedi.

SUİKAST TİMİ FARK ETMEDEN MİT HAREKETE GEÇTİ

Operasyon kapsamında gözaltına alınan şüphelilerin Yosef Levi Sfari’nin Beyoğlu İlçesi’nde konakladığı otele yerleşen casusluk şebekesinin eski başkonsolosu kaçırarak infaz etmeyi planladıkları, akabinde da İsrail asıllı turistlere yönelik bir taarruz planladıkları sav edildi. İstanbul Beyoğlu’nda bulunan otelde konaklayan İsrail asıllı turistlerin yerleri, “Suikast Hücresi” üyelerine hissettirilmeden değiştirildi.

İRANLI VE İSRAİLLİ KÜME OTELDE KARŞILAŞTI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Hatalar Soruşturma Ofisinin koordinesinde yürütülen soruşturma kapsamında otel çalışanlarının tabirlerine başvuruldu. Söz veren bir misyonlu İsrailli kümenin lobide bekledikleri sırada İranlı bir kaç kişinin otele geldiklerini görünce huzursuz olmaya başladıklarını akabinde kendilerine otelde suikast düzenleyeceklerini düşünerek ağlamaya başladıklarını anlattı. Otel vazifelisi, İsrailli kümeye buranın Türkiye olduğunu ve kendilerine hiçbir halde ziyan gelmeyeceğini söyleyerek sakinleştirdiği belirtildi.

İRANLI KUŞKULU MOTORSİKLET SATIN ALDI

Gözlatına alınan İranlı bir şüphelinin ise İstanbul’da bir vatandaştan motorsiklet satın almak için harekete geçtiği ortaya çıktı. 26 bin liraya anlaşarak motorunu satan vatandaş kendisinin yabancı bir numaradan arandığını ve motorunu satın almak istediklerini söyledi. Daha sonra İranlı şüpheliyle notere giderek evre süreçlerini yaptıkları bir daha da görüşmediklerini belirtti.

TUTUKLANDILAR

İsrail asıllı turist kafilesi ve Yosef Levi Sfari ülkelerine gönderildi. “Suikast Hücresi” üyeleri tarafından kullanılan ve çok kısa müddette deşifre edilen Beyoğlu, Beylikdüzü ve Büyükçekmece’deki adreslere İstanbul Emniyeti Terörle Çaba Şube Müdürlüğü Polisleri tarafından baskınlar düzenlendi. Suikast Çetesi’nin sekiz üyesi operasyonla yakalandı.

16 Haziran’da düzenlenen operasyonda üç tabanca, üç susturucu ve iki silah lazeri ele geçirildi. Suikast Hücresi’nin yedi üyesi adliyeye sevk edildi. Bir üyesi hala gözaltında bulunan Suikast Hücresi’nin dört üyesi “Siyasal ve Askeri Casusluk” kabahatinden tutuklanarak cezaevine yerleştirildi. Suikat planına yönelik savcılığın yürüttüğü soruşturma devam ediyor.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.