Hazine ve Maliye Bakanlığı: Finansal istikrara yönelik önlemler devam edecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı, BDDK’nın kredi kararlarına ait açıklama yaptı. Finansal istikrar için gerekli önlemler alınmaya devam edileceği belirtilen açıklama şu halde:

“Son periyotta, BDDK tarafından alınan; Yurt dışı yerleşiklerle türev süreç gerçekleştiren bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki yurt içi yerleşik bireylere kullandırılacak ticari nakdi kredilere %500 risk yükü getirilmesi,

Konut kredilerinde ve konut teminatlı kredilerde kredi kıymet oranının farklılaştırılması,

15 milyon TL üzerinde döviz varlığı bulunan ve yabancı para nakdi varlıkların TL karşılığının; faal toplamında yahut son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanı %10’u aşan bağımsız kontrole tabi gerçek kesim şirketleri için TL cinsinden yeni nakdi ticari krediye erişimlerinin sonlandırılması kararları, 9 Haziran’da attığımız adımların bir devamıdır.

Kredi piyasası gelişmelerine yönelik alınan bu önlemler hem Türkiye İktisat Modeli’miz çerçevesindeki selektif kredi yaklaşımımızı hem de finansal istikrarı dayanaklar niteliktedir. Tüm iktisat kurumlarımızla birlikte ve eşgüdüm halinde birbirini tamamlayıcı ve finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik önlemler alınmaya devam edilecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.