Hizbullah’tan ABD çıkışı: Bugünün Amerikası 2003 ve 2006’nın Amerikası değil

Lübnan‘da Hizbullah Örgütü Başkanı Hasan Nasrallah, bölgedeki son gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Mehr News’in haberine nazaran Hasan Nasrallah, ABD Lideri Biden‘in bölge ziyaretini lisana getirerek, “Bu hususta birçok tahlil ve spekülasyon yapıldı ve birçoğu bir Arap ya da Ortadoğu NATO’sunun kurulmasından kelam etti. Bugünün Amerikası 2003 ve 2006’nın Amerikası değil. ABD, bugün büsbütün farklı bir durumla karşı karşıya. Biden’ı bölgeye getirenin iki şey olduğuna inanıyorum, biri bölge ülkelerini daha fazla petrol ve gaz üretmeye ve ihraç etmeye ikna etmektir” dedi.

Nasrallah, ABD-İsrail ilgilerine değinerek “İsrail’in güvenliğine bağlı kalmak ve onunla ilgileri olağanlaştırmaya odaklanmaktır. Biden’den istenilmesi gereken Yemen’de ateşkesin uzatılması değil, savaşın sona ermesi ve bu ülkenin ablukasının büsbütün kaldırılmasıdır” diye konuştu.

‘DİRENİŞ, YENİ ORTADOĞU PLANINA AĞIR BİR DARBE İNDİRDİ’

Hasan Nasrallah, Lübnan-İsrail savaşında Lübnan‘ın direnişine dikkat çekerek, “Doğrudan askeri harekat yoluyla bölgeye hakim olmak için bir Amerikan planı vardı. Direniş ve Lübnan’ın istikrarı ve 33 günlük savaşın maksatlarının hezimeti, yeni Ortadoğu planına ağır bir darbe indirdi” sözünü kullandı.

Nasrallah, İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz‘ın Beyrut, Sayda ve Sur‘a taarruz tehdidine reaksiyon göstererek, “Gantz kendisi ve Siyonistlerle alay ettiğini biliyor ve İsrailliler bunun hiçbir bedeli olmayan saçmalık olduğunun farkındadır. 2006 yılında düşman 33 gün köylerimizin giriş kapısının gerisinde kaldı ve 3 gün boyunca Maroun El Ras’a girmeye çalıştı. Bugünkü direnişin imkanları eşi gibisi görülmemiş ve gayret ruhu her zamankinden daha fazladır” dedi.

Nasrallah, “ABD’yi arabulucu olarak kabul etmiyoruz, zira bu ülke İsrail’in faydasına Lübnan’a baskı yapıyor. Mısır ve Ürdün arabuluculuk yapmaya hazır fakat ABD’nin müsaadesini bekliyorlar” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.