İmamoğlu: Teşekkür etmenin ayıplandığını birinci sefer görüyorum

“150 Günde 150 Proje” açılışına 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda da devam eden İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, Üsküdar’da imali tamamlanan Mimar Sinan Meydanı ve Yer Altı Otoparkı’nı hizmete açtı. Ortak süreç yürüttükleri Üsküdar Belediyesi’ne teşekkür eden İmamoğlu, “Sayın Üsküdar Belediye Lideri Üsküdar’daki bir İSKİ açılışında bana teşekkür etti. Mutlu oldum. Ben de ona teşekkür ettim. Fakat mensubu bulunduğu siyasi partiden ve onun yakın gruplarından kendilerine reaksiyon geldi. Burası bir partinin projesi değil. Bir partiye, bir belediye liderine ya da bir şahsa ilişkin bir proje değil. Minnet duymak kadar hoş bir şey yok. Teşekkür etmenin ayıplandığını ben birinci kere son yıllarda görür oldum. Örneğin, Ekrem İmamoğlu’na teşekkür etmek birileri için ayıp olabiliyor” dedi.

İmamoğlu konuşmasında şunları söyledi:

“Bu projeyi Üsküdar Belediyesi’yle iş birliği halinde yürüttük. Üsküdar Belediyesi’yle birlikte çalıştık, birlikte konuştuk, masalar kurduk, geçmişe dair mülkiyet meselelerini ele aldık. Ortadaki uzlaşmazlıkları giderdik. Günün sonunda Üsküdar Belediyesi’ne ilişkin bir çarşıda muhakkak oranda paylaşılan, aşikâr oranda Üsküdar Belediyesi’ne bırakılan bir çarşıyla birlikte otopark kısmında belediyemizin de hizmet vereceği belediyemize ilişkin üniteler ve Üsküdar Belediyesi’ne ilişkin üniteler olacak. Meydan ve otoparkın kullanımı da Büyükşehir Belediyemizin kurum ve kuruluşları tarafından yönetilecek ve bakımları sürecek. Uzlaşarak sonuca vardık. Bugün açılış yapıyoruz. Teşekkür etme vakti. Ben başlangıcından bugüne emeği geçen kim var ise hepsinden Allah razı olsun. Hepsine yürekten teşekkür ediyoruz.”

İSKİ’nin Beylerbeyi’nden Boğaz’a atık su girişini önlemek için imalini tamamladığı İstavroz Atık Su Tüneli’nin açılışından sonra Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen’e gelen reaksiyonları anımsatan Ekrem İmamoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Teşekkür etmenin ayıplandığını ben birinci defa son yıllarda görür oldum. Kime ettiğinizle ayıplanıyor. Ekrem İmamoğlu’na teşekkür etmek birileri için ayıp olabiliyor. ‘Gönülden teşekkür ederiz.’ Ben bunu öteki açılışlarda da söyledim. Burada da söyleyeceğim. Bir açılışta Sayın Üsküdar Belediye Lideri Üsküdar’daki bir İSKİ açılışında bana teşekkür etti. Şad oldum. Ben de ona teşekkür ettim. Muhtemelen o da şad olmuştur. Lakin mensubu bulunduğu siyasi partiden ve onun yakın gruplarından kendilerine reaksiyon geldi. Ne kadar reaksiyon gelirse gelsin hem Üsküdar halkı hem İstanbul hem de milletimiz bu tıp dayanışmalara ve bu tıp paylaşımlara teşekkür eder, hoşnut kalır, keyifli olur. Her iki tarafı da açıkçası alkışlar. Umarım bu sayın belediye liderimiz o gösterilen reaksiyonlara tıpkı halde benim düşündüğüm biçimde reaksiyon göstermiştir. Birbirimize teşekkür etmeye burası dahil umarım devam ederiz. Ben buradan kendisine sesli olarak teşekkür ediyorum. O da bir biçimde bize teşekkür eder diye de umut ediyorum. Burası bir partinin projesi değil. Bir partiye, bir belediye liderine ya da bir şahsa ilişkin bir proje değil. Burası İstanbul halkının. Üsküdar Belediyesi’yle bir arada çalıştık, bir arada konuştuk. Bugün açılış yapıyoruz. Teşekkür etme vakti. Başlangıcından bugüne emeği geçen kim var ise hepsinden Allah razı olsun. Hepsine yürekten teşekkür ediyoruz. Belediye Liderimiz da burada olsaydı gelemedi, katılamadı. Umarım bir akşam burada birlikte yürürüz. Ve emeği geçenlere birlikte ses verir, teşekkür ederiz. Minnet duymak kadar hoş bir şey yok. Teşekkür etmenin ayıplandığını ben birinci sefer son yıllarda görür oldum. Örneğin Ekrem İmamoğlu’na teşekkür etmek birileri için ayıp olabiliyor.

HAREM’DEN ÜSKÜDAR’A NOSTALJİK TRAMVAY GELİYOR: Mimar Sinan Meydanı’nı, yeşil alanı en üst düzeyde tutan bir dizaynla ele aldık. İstanbulluları beton görünümünden uzak bir meydan bekliyor. Üsküdar, İstanbul için de değerli buluşma noktalarından birisi haline gelecek. Üsküdar’ın işgal edilmiş ya da bir biçimde vatandaşın kullanması gerekirken ferdî kullanımlar seçimiyle kapatılmış birtakım alanlarını tekrar vatandaşlarımıza kazandırmak için ağır bir uğraş içerisindeyiz. Bundan vazgeçmeyeceğiz. O nadide yapıtların etrafında camilerimizin ya da öteki yapıtlarımızın etrafındaki düzenlemeden asla vazgeçmeyeceğiz. Biliyoruz ki milletin malı, millete aittir. İhtimamlı çalışmalarımız sürüyor. Bir kısım Muhafaza Konseyi süreçleri devam etse de süratlice Salacak’ın düzenlenmesine de başlayacağız. Arkadaşlarım bu sonbaharda oraya birtakım heyeti ilgilendiren konular olsa da önümüzün açık olduğu kısmından işimize başlayacağız. Salacak’tan geçecek olan Harem’den Üsküdar’a yanlışsız insanlarımızı taşıyacak olan nostaljik tramvayımızın da hem dizaynını bitirdik hem de imalatına başladık.

KURULLARA PROJE YOLLADIĞIMIZDA MERCEKLE BAKIYORLAR: Kentin tarihi alanlarında ihtimamlı ve hoş işlere devam edeceğiz. Mimar Sinan Meydanı olmasından ötürü çok beğendiğim ve biraz muhafaza şurasında uzamış anladığım kadarıyla süreçler. Biz birtakım konseylere proje yolladığımızda mercekle bakıyorlar. Bakıyorlar derken gördüklerini de görmezden geliyorlar. Bu türlü enteresan bir süreç uzayıp gidiyor. Taksim Meydanı’nda buna misal sıkıntılar yaşadık. Seyahat Parkı’na el konulmaya kalkıldı. Mimar Sinan’ı daha düzgün tanıyacağımız, çocuklarımızın, gençlerimizin Mimar Sinan’ın bu coğrafyada hangi yapıtları bıraktığını görüp hissedebileceğimiz bir anıtı da hazırlıyoruz. Yakın vakitte buraya konulmasını rica ediyorum, diliyorum ve istiyorum. Konseyden da bu işin bir an evvel çıkmasını diliyorum.”

‘VALİDEBAĞ’DA SÜRECİ TAKİP EDİYORUM’

Mimar Sinan Meydanı’nın açılış merasimine katılan birtakım vatandaşların Validebağ’la ilgili davetleri üzerine İmamoğlu, “Süreci ben de takip ediyorum. Arkadaşlarım da inceliyor. Gerektiğinde Üsküdar Belediyesi’yle de bu manada irtibat kurarak sonucun olgun bir tabana bağlanmasını da istiyorum” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.