İngiltere çip tasarım yazılımı üreten şirketin Çin’e satışını engelledi

Karar, Birleşik Krallık İş, Güç ve Sanayi Stratejisi Bakanı Kwasi Kwarteng’in imzasını taşıyan, Güç ve Endüstriyel Strateji Departmanı’nın (BEIS) web sitesinde yayınlanan resmi bir duyuruyla ilan edildi.

Kwarteng, kısa duyurusunda bu yılın başında yürürlüğe giren 2021 Ulusal Güvenlik ve Yatırım Yasası (NSIA) kapsamında sonuncu buyruğu verdiğini belirtiyor.

Karar sonrası İngiltere merkezli Pulsic Limited’in Pulsic isimli şirketi satın almak isteyen Çin merkezli Üstün Orange HK Holding gayesine ulaşamadı.

Pulsic, elektronik bilgisayar dayanaklı tasarım olarak da isimlendirilen elektronik tasarım otomasyonu (EDA) üreten bir şirket. EDA yazılımları entegre devreler ve baskılı devre kartları üzere elektronik sistemleri tasarlamak için kullanılıyor.

BEIS’in resmi duyurusunda, Pulsic tarafından geliştirilen yazılımın sivil yahut askeri tedarik zincirinde kullanılabilecek devreler üretebilme ihtimalinden ötürü satışın ulusal güvenlik için potansiyel bir tehdit kapsamında değerlendirildiği belirtiliyor.

Satışın engellemesindeki öteki bir neden ise Super Orange Holding’in 2014 yılında hayata geçen ve çip üretimini geliştirmeyi amaçlayan “Büyük Fon” olarak bilinen Çin’e ilişkin bir fondan dayanak alıyor olması. 

Ulusal Güvenlik ve Yatırım Yasası şimdi bu yılın başında İngiltere’de yürürlüğe girmiş olsa da İngiltere hükümeti şimdiden bu maddeyi münasebet göstererek birçok satışı engelledi.

KAYNAK: HABER7, THE REGISTER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.