İran’da tansiyon yükseliyor: Protestoculara sert müdahale

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin “başörtüsü kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesi protesto edildi.

İran’da ahlak polisi tarafından “başörtüsü kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alınan ve daha sonra hayatını yitiren 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin mevti ülkede tartışılmaya devam ediliyor…

Dün çok sayıda gösterici Emini’nin vefatı ve ahlak polisini protesto etti. Yarı resmi İran Öğrenci Haber Ajansı’na (ISNA) nazaran, başşehir Tahran’daki Hicab Caddesi’nde toplanan bir küme, Emini’nin vefatını ve “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyelerini protesto etti.

Fotoğraf: AA

Haberde, göstericilerin yetkililer aleyhinde sloganlar atması üzerine güvenlik güçlerinin göstericilere müdahale ettiği belirtildi.

Öte yandan Fars Haber Ajansı da birtakım bayan göstericilerin başörtülerini çıkararak, ülke idaresi aleyhinde sloganlar attığını yazdı.

Haberde, motosikletli devriyelerle olay yerine gelen güvenlik güçlerinin cop ve biber gazı kullanarak protestocuları dağıttığı kaydedildi. Toplumsal medyada yer alan imajlarda ise güvenlik güçlerinin göstericilere sert halde müdahale ettiği ve kimilerini gözaltına alındığı görüldü.

OLAY 13 EYLÜL’DE YAŞANDI

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan Emini’nin 16 Eylül’de ömrünü yitirmesi ülkede infiale yol açmıştı.

Fotoğraf: AA

Tepkiler üzerine Tahran polisinden yapılan açıklamada, İrşad devriyesinin Emini’yi bir saatlik “brifing” için karakola götürdüğü, genç bayanın burada apansız şuurunu kaybetmesi ve kalp rahatsızlığı yaşaması üzerine hastaneye sevk edildiği belirtilmişti.

İran devlet televizyonunda yayınlanan manzaralarda de Emini’nin polis merkezine getirildikten ve bir görevliyle konuştuktan sonra birdenbire kötüleşerek yere düştüğü görülüyor.

Sosyal medyadaki aktivistler ise polisin, genç bayanın “aniden” şuurunu kaybettiği istikametindeki açıklamasını reddederek, Emini’nin polis merkezine getirilmeden evvel darbedildiğini argüman ediyor.

CUMHURBAŞKANI’NDAN SORUŞTURMA TALİMATI

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, yaşananların akabinde hadisenin tüm boyutlarıyla soruşturulması için İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi’ye talimat vermişti.

Konunun incelenmesi için Tahran Başsavcılığı ile İçişleri Bakanlığı bünyesinde özel bir araştırma ve inceleme komitesi oluşturulurken, Tahran İsimli Tıp Müdürlüğü, genç bayanın mevt nedeninin 3 hafta içerisinde kamuoyuna açıklanacağını duyurmuştu.

Mahsa Emini’nin 17 Eylül’de memleketi Sakkız kentindeki cenaze merasimi sonrasında Tahran ve ülkenin batısındaki kentlerde protesto şovları başlamıştı. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.