‘İş dünyasına desteğe hazırız’

YÖK Başkanı Özvar, Uşak Üniversitesi’ne yaptığı ziyarette üniversitenin sanayi iş birlikleri konusundaki çalışmalarını yerinde inceledi, çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Üniversitesi’nin misyonu çerçevesinde deri, tekstil ve seramik alanlarında ihtisaslaşma konusunda ciddi mesafeler kat ettiğine dikkati çeken Özvar, “Uşak Üniversitemizin de önümüzdeki dönemde ülkemizde üniversite-iş dünyası ilişkilerinde fevkalade örnek model potansiyelleri barındırdığını biliyoruz. İşte bu bakımdan ‘Üniversite-iş dünyası ilişkilerinde üniversitemizin daha yapabileceği neler olacak?’ Bu sorular etrafında üniversitemizin çok kıymetli hocalarıyla bir araya geldik. Dolayısıyla bir açıdan eğitim öğretim, bir açıdan da üniversite-iş dünyası ilişkilerini birlikte değerlendireceğiz” dedi.

Rektörlük ziyaretinin ardından Üniversite’nin Senato Toplantısına katılan Özvar, burada yaptığı konuşmada, Uşak Üniversitesi’nin genç nesil bir üniversite olduğunu belirterek, “Uçuşa hazır bir uçak gibi. Bunu büyük bir avantaja dönüştüreceksiniz eminim” diye konuştu.

‘ÜNİVERSİTELERİMİZ GÖRÜNÜRLÜKLERİNİ ARTIRMALI’
Yeni kurulan üniversitelere zaman vermek gerektiğinin altını çizen Özvar, üniversitelerin zamanla gelişmelerini tamamlayacağına ve her üniversitenin bir vizyon ile yolunu bulacağına inandığını kaydetti. Özvar şunları söyledi: “Bütün üniversitelerimiz için en önemli şey görünüm. Üniversitelerimiz görünürlüklerini artırmalı. Görünürlüğü istenilen seviyeye çıkarmak için birkaç başlığımız var. Görünürlükte kampüs çok önemlidir. Üniversiteler doğuştan şanslı ise iyi bir şehirde kurulur. Kampüse bakınca bana kalırsa Uşak doğuştan şanslı bir üniversite.  Kampüs güzel bir şehirde ve güzel konumlanmış. İkinci görünürlük konusu akademik üretkenlik. Dünyada büyük üniversitelere baktığımızda büyük iletişim bütçeleri ayırmadığını ama akademik üretkenlikle görünürlüğünü sağladığını görüyoruz.”

‘ÜRETEN AKADEMİSYENLERE POZİTİF AYRIMCILIK YAPILMALI’
Özvar, görünürlük konusunda en nesnel ölçünün akademik üretkenlik olduğunu, kendisinin dikkate aldığı parametrenin de bu olduğunu belirterek, “Üreten akademisyenlere pozitif ayrımcılık yapılmalı” dedi. Özvar şöyle devam etti: “İyi yayın yapanlara sahip çıkalım omuzlarımızda taşıyalım. Daha fazla yayın hepimize daha fazla katkı sağlıyor. İyi yayın yapan arkadaşlarımıza her türlü destek verilmeli. Kaliteli yayın yapan akademisyenlerimizi omuzlarımızda taşıyalım.

Bir üniversitenin elverişli bir iklim inşa edilmesi için üretkenliğin teşvik edilmesi lazım. Bütün üniversitelerin yayınlarınızı izliyoruz. Görünürlük konusundaki üçüncü önemli konu öğrenci memnuniyeti. Öğrencinin memnun olduğu bir üniversitenin görünürlüğü çok yükseliyor. Dünyanın en etkili iletişimcisi kendi üniversitesini tanıtan bir öğrenciden daha iyi olamaz. Öğrencilerinize ulaşın. Üniversitelerinize iyi öğrencileri çekin.”

‘BARAJ KARARIMIZIN ARKASINDA DEMOGRAFİK YAPI VAR’
YÖK Başkanı Özvar, Türkiye’de yıllık lise mezun sayısının 1 milyona ulaştığını, genç nüfusun ve okullaşma oranının yükselmesiyle önümüzdeki yıllarda bu sayının daha da artacağını belirterek, şöyle devam etti:

“Bu sene 3 milyon 250 bin kişi sınava girecek. Önümüzdeki sayı bu sayı 4 milyon olacak. Barajın kaldırılması kararımızın arkasında bu demografik yapı var. Bizim artık üniversite ile ilgili imajımızın değişmesi lazım. Bir elitist anlayış vardı. ‘Nüfusun yüzde 2’si iyi okusun geri kalanı ilkokul, ortaokul mezunu olsun, işleri yürütsün’ tavrı vardı. Üniversiteler artık toplumun geneline hizmet veren kurum hâline gelmeye başladı.

BAKAN KASAPOĞLU’NDAN DESTEK SÖZÜ
Gençlerle sohbet sırasında Uşak Üniversitesi Okçuluk Kulübü öğrencileri Özvar’dan binicilik projesi için destek istedi. Öğrencilerin yanında Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’nu telefonla arayarak taleplerini ileten Özvar, Bakan Kasapoğlu’ndan proje için destek sözü aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.