Kahramanmaraş‘ta depremzedelerin çadırına sayaç takıldığı iddiası: Faturayı kim ödeyecek?

Depremzede yurttaşlar arasında korkuya neden olan iddiayı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahir Ulutaş Cumhuriyet’e değerlendirdi.

Çadır kentlere elektrik sayaçları takıldığını ifade eden Ulutaş, faturalandırma hususundaki iddialar konusunda belirsizlik yaşandığına dikkat çekti. Ulutaş, “Elektrik dağıtım şirketleri bu sayaçları tüketilen enerjiyi daha sonra devlete faturalandırmak için takıyor olabilir” dedi.

(Mahir Ulutaş)

KAMUCULUK VURGUSU

Çadır kentler haricinde kendi imkanlarıyla evlerinin yanına ve arsalarına çadır kuran yurttaşların elektrik temininde sorun yaşadığının altını çizen Ulutaş şöyle konuştu:

“Enerji dağıtım şirketleri bazı bölgelerde çadırlara sayaç takıyor ve sayaç olmadan enerji vermek konusunda direnç gösteriyor olabilirler. Bu enerjinin yurttaş tarafında ödeneceği anlamına gelmiyor. Ancak ilerleyen süreçte bu durum değişebilir.”

Ulutaş, Bu hizmet kamu eliyle yapılsaydı bugün enerji dağıtımını kamusal hizmet olarak düşünecekler ve enerji bedelinin ne şekilde faturalandırılacağı konusu ikinci bir sorun olacaktı. Ancak şu an şirketler kendilerini korumaya çalışırken yurttaşlar ‘Faturalar ne olacak?’ diye düşünüyor dedi.

‘BİLGİLENDİRİLME YAPILMADI’

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde bir depremzede, “Depremden sonra elektrikler gitmişti. Yaklaşık 10 günün ardından geldi. Şu an evlerden çadırlara elektrik çektik onları kullanıyoruz. Faturalandırma konusunda ise bize bir bilgilendirme yapılmadı” dedi.

Kahramanmaraş’a dağıtım yapan Boğaziçi Elektrik‘e bağlı Akedaş dağıtım şirketinin iddialara ilişkin açıklamasında, “Çadır ve koyteynerlere takılan sayaçlardan ölçülen elektrik tüketiminin şebekenin takibi ve işletmesi amacına yönelik olduğu” savunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir