Kiev şehir merkezine füze saldırısı düzenlendi

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarında önemli bir gelişme yaşandı ve Rusya’nın Kiev’i vurduğu bildirildi. Ülkenin başkentinde şehrin merkezindeki bir yerleşim yerine füze saldırısı olduğu öğrenildi. Olay yerine itfaiye kurtarma ekipleri sevk edildi.
Reuters’a göre görgü tanıkları, Kiev’de iki patlama sesi duyulduğunu duyurdu.

Ukrayna İçişleri Bakan Danışmanı: Siviller vuruldu

Ukrayna İçişleri Bakan Danışmanı Anton Geraşçenko, Rusya’ya ait füzenin sivillerin yaşadığı evleri vurduğunu söyledi.

Füzenin Rusya’nın yasa dışı ilhak ettiği Kırım’dan fırlatıldığını belirten Geraşçenko, saldırıda 6 kişinin yaralandığı bilgisini paylaştı.

Kiev Belediye Başkanı Kliçko’dan açıklama

Kiev Belediye Başkanı Kliçko yaptığı ilk açıklamada, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin de Kiev’de bulunduğunu ve Rusya’nın hava saldırısı ile Kiev’i vurduğunu bildirdi.

“Patlama 20:20’de gerçekleşti”

CNN Türk Muhaberi Mücahit Topçu olay yerinde yaşananları şöyle anlattı; “Roketli saldırının yapıldığı ifade ediliyor. Uzun zamandan sonra yeniden patlama sesi Kiev’in merkezinde meydaha geldi. Oldukça büyük bir patlama yaşandı. Olay yerine ambulans ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Hayat normal akışına dönmüştü. Marketler, oteller yeniden açılmıştı. Saldırı 20:20 civarında gerçekleşti. Roket mermisi sivil yerleşim yerlerine isabet etti. Patlama şehrin hemen hemen her noktasından görülebiliyordu. Ekipler çalışmalarına devam ediyorlar”

Guterres Kiev’deydi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski’nin danışmanı Mihaylo Podolyak, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, saldırının BM Genel Sekreteri Antonio Guterres‘in kenti ziyareti sırasında yaşandığını belirtti. Podolyak, Rusya’nın BM Güvenlik Konseyi’nde bir yerinin olmasını da sorguladı.

Ukrayna müzakere ekibinin başkanı Mykhailo Podolyak saldırıyı doğruladı.

Cumhurbaşkanı Zelenski’nin danışmanlarından biri olan Ukrayna müzakere ekibinin başkanı Mykhailo Podolyak, BM Genel Sekreteri António Guterres’in resmi ziyareti sırasında Kiev şehir merkezindeki “füze saldırıları” hakkında tweet attı. Podolyak Tweet’inde “Antonio Guterres’in resmi ziyareti sırasında Kiev şehir merkezine füze saldırısı düzenlendi. Bir gün önce Kremlin’de uzun bir masada oturuyordu ve bugün başının üstünde patlamalar var” ifadeleri yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.