KPSS’de üçlü inceleme: Öğrenci, kitapçık ve yanıt anahtarı

2022 KPSS iptaline varan soru benzerliğinde kilidi ‘cevap anahtarı’ açacak. Buradan yola çıkacak eksperler, benzeme mümkünlüğü güç olan sorulara imtihanda verilen yanıtların izini sürecek. Yediiklim Yayınevi’nde yapılan aramalarda soru kitapçıkları dışında öğrencilerin listesine ilişkin evraklara da el koyuldu.

YAYINLARI TEK TEK MERCEK ALTINDA

Bu kapsamda Yediiklim Yayınevi’nin kurslarında eğitim alan öğrenciler tespit edilerek soru kitapçığı ve karşılık anahtarları ayrıntılı bir biçimde incelenecek. Benzeri olduğu tez edilen 20 soruyu hakikat cevaplayanlar tespit edilecek. Bu adayların Yediiklim Yayınevi ile bağlatısı olup olmadığına bakılacak. Uzmanlar tarafından, matematiksel olarak bu kadar çok sorunun iddia edilip edilmeyeceğine bakılacak. Birebir tıpkı olan sorulardan aktüel olanların kestirim edilebileceği göz önünde bulundurularak benzeme mümkünlüğü güç olan sorular üzerinde durulacak. Yediklim’in 2022 yılında hazırladığı bütün gereçler detaylı bir halde incelenecek. Soru bankaları, yaprak testlerin yanı sıra toplumsal medyada yaptıkları yayınlar, paylaştıkları mevzu anlatımı ve soru tahlil görüntüleri geriye dönük mercek altına alınacak.

ARINCI: TEMELSİZ HABERLERE DİKKAT

DDK Lideri Yunus Arıncı, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Sosyal medyada ve birtakım haber mecralarında, iptal edilen KPSS ile ilgili Kurumumuz kaynak gösterilerek birtakım temelsiz haberler paylaşılmaktadır. Süreci bulandırmaya çalışanlara prestij etmeyiniz. Süreci şeffaf bir halde sürdürmeye, kamuoyunu şahsen bilgilendirmeye devam edeceğiz” tabirlerini kullandı.

MASAK devreye girdi

Ankara’da 2022 Kamu İşçi Seçme İmtihanı (KPSS) soruşturması kapsamında, sorular ve el koyulan öbür malzemelerin incelenmesi sürüyor. Ayrıyeten yayınevi ve ÖSYM çalışanlarının hesaplarındaki para akışının da incelendiği öğrenildi. 2022 KPSS’de birtakım soruların, Yediiklim Yayınevi’nin daha evvel yaptığı deneme imtihanındaki sorularla birebir olduğu savları üzerine başlatılan idari ve isimli soruşturma sürüyor. Devlet Denetleme Şurası’nın (DDK) Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulunmasının akabinde başlatılan isimli soruşturma kapsamında, Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Cürümlerle Gayret Şubesi takımlarınca Yediiklim Yayınevi’ne ilişkin 2 adreste arama gerçekleştirildi. Yayınevinin Kızılay ve Ostim’deki adreslerindeki aramalarda, çok sayıda dijital gerece ve soru örneklerine el koyuldu. Bu soru örnekleri, incelenmek üzere emniyete götürüldü. Soruşturma devam ederken, soru örneklerindeki incelemenin de sürdüğü öğrenildi. Öte yandan soruşturma kapsamında, Mali Cürümleri Araştırma Heyeti (MASAK) da devreye girdi. MASAK tarafından yayınevi çalışanları ile ÖSYM çalışanlarının hesaplarındaki para akışının incelendiği belirtildi. DDK müfettişlerinin de ÖSYM’de inceleme yaptığı ve tüm soruları taradığı öğrenildi. Soruşturma kapsamında rapor hazırlanacağı belirtildi.

Soru havuzuna neşter

Sınav iptali sonrasında ÖSYM’nin soru hazırlık sürecinin de gözden geçirilmesi bekleniyor. Bu çerçevede KPSS Soru Hazırlama Kurulu tekrar oluşturulacak ve yeni bir kamp süreci başlayacak. Kurulda yer alacak isimler için güvenlik taraması yapılacak. Kurul oluşturulduktan sonra imtihanda çıkacak soruların seçilmek üzere atıldığı soru havuzu oluşturulacak. Gelecekte benzeri olayların önüne geçmek için uzmanlar bir dizi teklifte bulundu. Buna nazaran, yeni süreçte beşerden bağımsız olarak muhakkak kriterler doğrultusunda el değmeden soru hazırlayan yazılımların devreye sokulabileceği vurgulandı. Bilgi işleyebilme, yorum, planlama ve denetim aktivitelerini gerçekleştirip karar verebilme kapasitesi olan yapay zekaların devreye sokulması gerektiği söyleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.