KPSS’den sonra artık de Ulusal Eğitim Bakanlığı’ndaki ihale skandalı: Tanıdık şirkete yeniden milyonlar aktı

CHP Mersin Milletvekili Ali Yetenekli Başarır, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın da birçok ihaleyi 21/b ile yaptığını söz ederek, son yapılan 124 milyon TL’lik, “2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında Suriyeli öğrenciler için ders kitaplarının baskı ve dağıtım satın alınması işi” ihalesinin de 21/b yani pazarlık yordamı ile yapılmasını Meclis gündemine taşıdı.

KPSS SKANDALINDAN SONRA İHALE SKANDALIYLA KARŞI KARŞIYAYIZ

Özellikle Ulusal Eğitim Bakanlığı’ndan birçok ihaleyi Başak Matbaacılık A.Ş’nin aldığını tabir eden CHP’li Başarır, “21/b ile yapılan ihale alışkanlığı çabucak hemen her bakanlığı sarmış durumda. Artık neredeyse açık ihale yolu istisnai bir durum, 21/b yani pazarlık metodu ihale ise temel metot haline gelmiştir. KPSS skandalından sonra artık de Ulusal Eğitim Bakanlığı’ndaki ihale skandalıyla karşı karşıyayız. Suriyeli öğrencilere dağıtılacak olan ders kitapları baskı ve dağıtım işi bile 21/b ile yapılıyor.” dedi.

SAYIŞTAY BAŞSAVCISI HANGİ SORUŞTURMALARA MÜSAADE VERECEK DAİMA BİRLİKTE GÖRECEĞİZ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın son ihalelerinden biri olan “2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında Suriyeli öğrenciler için ders kitaplarının baskı ve dağıtım satın alınması işi”nin de tekrar 21/b ile tekrar Başak Matbaacılık’a 124 milyon TL bedelle verildiğini belirten CHP’li Başarır, “Bu ihalede tek teklifi Başak Matbaacılık verdi. Ulusal Eğitim Bakanlığı ile Başak Matbaacılık ortasında nasıl bir münasebet var ki daima ihaleleri bu şirket alıyor? Suriyelilere gönderilecek olan birçok ders kitaplarının baskı ve dağıtım işinin nasıl bir ivedisi var? Burada Bakanlık tarafından öngörülemeyen durum nedir? Merak ediyorum doğrusu. Bizler kamu ihaleleri rekabet ve şeffaflık prensipleri çerçevesinde yapılması gerektiğini tekraren söylerken çabucak hemen her bakanlık şaibeli kamu ihalelerine imza atıyor. Üstelik bu ihaleler Sayıştay Raporlarına yansıyor fakat kimsenin rastgele bir yaptırıma uğramaması akıl alır üzere değil. Artık bir de Sayıştay Başsavcılığı’na AKP’li bir isim atandı. Artık bu Sayıştay Başsavcısı hangi soruşturmalara müsaade verecek daima birlikte göreceğiz” kelamlarını lisana getirdi.

CHP’i Başarır Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle verdiği önergesinde;

“Milli Eğitim Bakanlığı, 06.07.2022 tarihinde, 2002/666067 ihale kayıt numaralı, “2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında Suriyeli öğrenciler için ders kitaplarının baskı ve dağıtım satın alınması işi” ismi altında Kamu İhale Kanunu’nun 21/b unsuru kapsamında ihale yapmıştır. İhaleyi daha evvel Ulusal Eğitim Bakanlığı’ndan tekraren ihale almış olan Başak Matbaacılık Hizmetleri İthalat İhracat A. Ş. 124 milyon 152 bin 593 TL bedelle almıştır.

Başak Matbaacılık’ın daha evvelden Ulusal Eğitim Bakanlığı’ndan almış olduğu ihale 2020 Sayıştay Raporuna yansımış ve almış olduğu ihalenin 21/b ile yapılmasının adapsız olduğu kanaatine varılmıştır” açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi:

1- Sayıştay’ın daha evvel de Başak Matbaacılık’ın Bakanlığınızdan almış olduğu ihalenin 21/b ile yapılması konusunda yöntemsiz olduğu eleştirisi varken, kelam konusu yaklaşık 124 milyon TL’lik ihale neden pazarlık tarzı olan 21/b ile yapılmıştır?

2- 21/b ile yapılan 124 milyon TL’lik ihalenin, ne üzere bir acil durumu ya da ne üzere evvelce öngörülemeyen bir durumu oluşmuştur?

3- Yapılan 124 milyon TL’lik ihalenin kaynağı, Ulusal Eğitim Bakanlığı bütçesinden mi yoksa AB fonlarından mı sağlanmıştır?

4- Mili Eğitim Bakanlığı’nın yapmış olduğu birçok ihalenin 21/b ile yapıldığı gözlenmiştir. Bu kadar çok ihalenin rekabet ve şeffaflık unsuru ile örtüşmeyen 21/b ile yapılmasının münasebetleri nelerdir?

5- Başak Matbaacılık, hangi özelliğinden ötürü daima Ulusal Eğitim Bakanlığı ihalelerini almaktadır? Başak Matbaacılık’ı öteki matbaacılık şirketlerinden ayıran özellikleri nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.