Kraliçe sonrası İngiltere’de banknotlar da değişecek

İngiltere Merkez Bankası Kraliçe Elizabeth’in vefatı üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

Banka, banknotlarında yer alan birinci hükümdar olan II. Elizabeth’in portresinin yer aldığı paraların yasal ödeme aracı olmaya devam edeceğini, yas periyodunun akabinde paralara ait yeni bir açıklama yapılacağını bildirdi..

Birleşik Krallık’ta asırlardır hükümdarların portreleri madeni paralarda yer alsa da 1960’ta Kraliçe II. Elizabeth kağıt paralarda portresi kullanılan birinci hükümdar oldu.

1952’de tahta çıkan Elizabeth’in siması birinci olarak madeni paralarda 1953 yılında kullanıldı.

Banknotunda Elizabeth’in fotoğrafını kullanan birinci ülke ise 1935’te Kanada oldu. Elizabeth’in şimdi genç bir prenseskenki manzarası Kanada dolarında kullanıldı.

Kanada’nın yanı sıra Avustralya da hem 5 dolarlık banknotlarında hem de madeni paralarında II. Elizabeth’in portresini kullanıyor.

Avustralya Merkez Bankası sözcüsü bahisle ilgili yaptığı açıklamada üzerinde 3. Charles’ın yer aldığı paraların basılmasının beklendiğini belirtti. Sözcü, madeni paralarda klâsik olarak yeni hükümdarın kendinden evvelki hükümdarın baktığı tarafın bilakis bakması gerektiğini belirtti.

Dolayısıyla İngiltere, Avustralya ve Kanada’da 3. Charles’ın sola bakan bir protresi büyük ihtimalle madeni paralarda yer alacak.

MADENİ PARALAR DA DEĞİŞECEK

II. Elizabeth madeni paralarda sağ tarafa bakarken babası 6. George sol tarafa bakıyordu. Lakin banknotlar için bu türlü bir gelenek bulunmuyor.

Hasebiyle yeni dizaynlar için merkez bankalarının açıklamaları takip edilecek.

KAYNAK: NTV

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.