Marmaris’te CHP’li vekile gece görüşlü helikopter karşılığı: ‘Bakanın yetkisiyle kullanılıyor’ dediler

Muğla’nın Marmaris ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangına müdahaleler sürüyor. Havanın aydınlanmasıyla çalışmalara havadan ve karadan tekrar başlandı. 

Marmaris’te yangın bölgesinde incelemelerde bulunan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, “Temennimiz bugün bu olayın neticelenmesi. Yangın büyük ölçüde denetim altına alındı diyebiliriz” açıklamasını yaptı. Gece boyunca devam eden yangına, 14 uçak 20 helikopter ile müdahale edildiğini bildiren Kirişçi, “Datça’da bir yangın çıktı o söndürüldü” tabirlerini kullandı.

“BAKANIN SÖYLEDİĞİ SAYILARDA UÇAK VE HELİKOPTER YOK”

Cumhuriyet‘ten Rabia Azra Sözcü‘ye konuşan CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay şunları söyledi:

“- Otluk ve Datça bölgesine gerçek devam eden bir yangın var. Biliyorsunuz akıllı yangınlar, rüzgarın olduğu ve hava kararmaya başladığı saatlerde çıkan yangınlar. Maalesef rüzgarın da tesiriyle geniş bir alana yayıldı.

– Tarım Bakanı yaptığı açıklamada 20 helikopter 14 uçakla müdahale edileceğini söyledi. Bakın biz dün akşam saatlerinden beri hiç uyumaksınzın 12 saat bölgedeydik. Sabah Datça bölgesine geçip yangın olan bölgeyi izlemeye başladık, sırf bir uçak gördük o da sorti yaptı gitti. Onun dışında 4-5 helikopterle müdahale edildi.

– Söylediği üzere 14-20 üzere sayılar yok. Biz bu bahse siyaset üstü bakıyoruz şayet bu türlü bir imkan sağlanırsa ki keşke sağlansa, biz teşekkür etmesini de biliriz. Fakat maalesef bu türlü bir şey yok. Birazdan tekrardan bölgeye gideceğiz şayet gün içerisinde söylenilen sayılarla aktif bir müdahale yapılırsa herkese gösterir teşekkürümüzü de ederiz. “

“BAKANIN YETKİSİYLE KULLANILAN HELİKOPTERLER”

“- Dün gece birinci yangın çıktığında bir helikopter geldi ve gitti lakin hava karardığında hiçbir helikopter yoktu.

– Geçen sene biz söylediğimiz üzere Bodrum Köyceğiz yangınında kırmızı renkli gece uçan helikopterleri gördük.

– Ben dün bir yetkiliye de sordum lakin o helikopterlerin bakanın yetkisiyle kullanılan skorsky helikopterler olduğunu, aparat takıldığını söylediler. Ben de ‘o vakit devreye girsin’ dedim. Artık sizin aracılığınızla talebimizi yinelemek istiyorum; şayet artık kullanılmayacaksa bu türlü bir imkan ne vakit kullanılacak? Bu türlü bir acıda, ülkenin servetine ziyan gelen bir acıda kullanılmayacaksa ne vakit kullanılacak? Bu imkanın bir an evvel devreye sokulması lazım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.