Mars toprağı ile roket kesimleri üretecekler

Washington Devlet Üniversitesi‘nden (WSU) araştırmacılar, ihtilal niteliğinde bir proje üzerinde çalışıyor. Araştırmacılar, hakemli Uluslararası Uygulamalı Seramik Teknolojisi Dergisinde yayınlanan araştırma kapsamında, Mars üzere gezegenler üzerinde bulunan mineraller ile roket modülleri üretmeyi hedefliyor.

YÜZDE YÜZ MARSLI

Günümüzde pek çok araştırmacı, Mars toprağı kullanarak titanyum alışımı üretmenin yollarını ararken WSU araştırma takımı, dünyaya ilişkin hiç bir mataryel kullanmadan, yalnızca Mars toprağı ile seramik üretmeyi başardı.

Araştırmacılar evvel titanyum, alüminyum ve vanadyum hususları ile bir karışım hazırladı. Akabinde, paslanmaya sağlam ve çok kuvvetli olmasıyla bilinen bu alışıma, Mars toprağı katarak çalışmalarına devam etti.

İLK DENEME BAŞARISIZ

IFLScience’ın haberine nazaran, yüzde 100 oranında Mars toprağından yapılan seramikler, başlangıçta tam muvaffakiyet sağlamadı ve soğuduklarında çatladıkları gözlemlendi.

Bu sebeple araştırmacılar; yapı materyali olarak kullanışlı olmayan, ama paslanmaya karşı müdafaa sağlayan bu seramikleri, radyasyonu azaltan bir kaplama materyali olarak kullanmayı düşündüler.

“GÖRÜNDÜĞÜNDEN DAHA KULLANIŞLI”

Öte yandan araştırmacılar, Mars toprağının, göründüğünden daha kullanışlı olabileceğini belirttiler. Çünkü titanyum karışımına yüzde 5 oranında Mars toprağı eklendiğinde, hem daha sağlam bir hale geldiği hem de hafifleştiği gözlemlendi.

Üç boyutlu yazıcı yardımıyla, 2 bin derecenin üzerinde kaynatılan ve içine Mars toprağı eklenen bu karışım ile istenilen hal ve ölçüde gereçler üretilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.