Meral Akşener, esnaf çeşidinde: Bıktık, yıldık, kâfi…

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, esnaf ziyaretlerini bugün Ankara’nın Çankaya ilçesinde sürdürdü.

Çankayalılar, Akşener’i Kuğulu Park’ta İzmir Marşı söyleyerek ve çiçeklerle karşıladı. Parkta kendisini karşılayan yurttaşlara seslenen Akşener, daha sonra Tunalı Hilmi Caddesi üzerindeki esnafı ziyaret etti.

“ESFLASYONDAN ÖTÜRÜ İŞLERİMİZ BAYAĞI AŞAĞILARDA”

Akşener’in “işler nasıl” diye sorduğu bir saatçi, “Son vakitler çok bir hareket yok. Bugün iki tane saat sattım” karşılığını verdi. Dükkanın kendi mülkü olduğunu söyleyen esnafa Akşener, “İki saat de yetmez” dedi. Esnaf da “Yetmez. Biz, olağanda günlük beşin, altının altına düşmeyen bir mağazayız. Fakat bu üç, dört aydır enflasyondan ötürü işlerimiz bayağı aşağılarda” diye konuştu.

“BİR GECEDE ETİKETLER DEĞİŞİYOR”

İki mağazasının olduğunu söyleyen esnaf, toplamda 10 kişinin çalıştığını belirterek, “Biraz sıkıntı zamandayız. Eski bir mağaza olmasak, yatırımlarımız olmasa olmaz burası. Duramayız burada, sıkıntı yani. Zira biz, ithal eser satıyoruz. Dolar bugün kaçsa, bizim eserlerimiz de o fiyatta. Bir gecede etiketler değişiyor. Biz de kendimizi muhafaza altına almaya çalışıyoruz” dedi.

“VERGİLERE YETİŞEMİYORUM. İŞÇİNİN MAAŞINI ÖDEYEMİYORUZ”

Akşener’in ziyaret ettiği bir gözlükçü ise “Artık vergilere yetişemiyorum. İşçinin maaşını ödeyemiyoruz, mal çekemiyorum. Mal çekemediğim için de senet versem senedimi ödeyemiyorum. Ödeme yapamıyorum. Şu son dört yıldır, inanın kredilerle ben dükkanımı işletiyorum. Artık kredileri ödemekten yoruldum. Kredi faizleri, kredi kartlarını ödemekten yoruldum. Artık çalışanların ne maaşlarını ne SSK’larını, hiçbirini ödeyemiyorum. Daima yapılandırma yapmak zorunda kalıyorum. Minimum fiyatı ben işçiye verdiğim vakit ben, taban fiyatı bile karşılayamayacak durumdayım” diyerek kaygı yandı.

“BEN YALNIZCA ELEKTRİK PARASINA, KİRAYA ÇALIŞIYORUM”

Akşener de esnafa, “Asgari fiyatın vergisini devletin üstlenmesi gerektiğini söylüyoruz biz. Sizin maaşa artırım vermekte sorununuz yok. Lakin bugünün Türkiye’sinde onun alınmaması gerekiyor. Taban fiyatın, sizin ödediğiniz vergiden muaf olması gerekiyor” dedi. Esnaf ise “Biz, vergi ödemekten işçinin maaşını ödeyemiyoruz. Taban fiyat bana dokunmaz. Ancak ben, vergi, SSK, elektrik parası ödemekten ve başka muhtaçlıkları ödemekten… Bana 5-6 bin TL elektrik parası geliyor. Ben, yalnızca elektrik parasına, kiraya çalışıyorum” karşılığını verdi.

“BIKTIK, YILDIK. YETER”

Esnaf, “Ben kiramı mı ödeyim, elektrik paramı mı ödeyim, işçimin maaşını mı ödeyim ve ben konutuma ekmek mi götüreyim? Soruyorum; 6 kişi çalışıyor, işçimin maaşını ödemezsem bana satış yapar mı? Yapmaz. Elektriğimi ödemezsem elektriğimi kesiyorlar” diyerek Akşener’e, bugün eline ulaşan ihbarnameyi gösterdi. Esnaf, “Bir ay gecikti diye bana kesme ihbarnamesi geliyor. Ben ne yapabilirim liderim, söyler misiniz? Ben nasıl yetiştireceğim? Kâfi, bıktık bu hükümetten. Bıktık, yıldık. Yeter” diye konuştu.

“BU, UZAYDA MI YAŞIYOR”

Esnaf, “Oturup konuşmayı biliyor. ‘Bir sorun yok, en ufak bir ekonomik sorun yok’ deniyor. Liderim, nasıl yok? Bu, uzayda mı yaşıyor” dedi.

“ŞU ANA KADAR SİFTAHIM YOK”

Esnafın “Şu ana kadar siftahım yok” demesi üzerine Akşener, bir tane güneş gözlüğü satın aldı. Gözlüğü takan Akşener, basın mensuplarına ve dükkanda bulunan yurttaşlara, “Beğendiniz mi arkadaşlar” diye sordu. Akşener, “Kesin buna gelinim el koyabilir” dedi. Esnaf, Akşener’e, birebir vakitte EYT’li olduğunu ve bu bahiste tahlil beklediğini söyledi.

“BUGÜN OLMUŞ BİR ŞARJ ALETİ 400-500 TL”

Daha sonra bir telefon mağazasına giren Akşener, esnafa işlerinin nasıl olduğunu sordu. Esnaf, eserlerin ithal olduğu ve fiyatların bir senede iki katına çıktığını belirterek, “Biz de külfet içerisindeyiz. Bugün olmuş bir şarj aleti mesela 400-500 TL. Piyasaya biz bile ayak uyduramıyoruz” diye sıkıntı yandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.