Murat Ülker yazdı: Mükafatın heyeti kim?

Genç bilim insanlarını teşvik etme ve beslenme, metabolizma ve toplum sıhhatine ait araştırmaları destekleme emeliyle düzenlenen Sabri Ülker Bilim Ödülü’nü Cornell Üniversitesi’nden Doç. Dr. Nilay Yapan kazanmıştı. Gazeteci Fatih Altaylı, Teke Tek programında Harvard Üniversitesi’nden Gökhan Hotamışlıgil’i ve Doç. Dr. Nilay Yapıcı’yı ağırladı. İş insanı Murat Ülker, Hotamışlıgil’in mükafata ait açıklamasını toplumsal medya hesabından ‘Ödülün heyeti kim?‘ yazısıyla paylaştı.

Ülker’in yazısı şöyle;

“Fatih Altaylı sağ olsun, tekraren Harvard Üniversitesi’nden Gökhan Hotamışlıgil hocayı Teke Tek’te ağırladı. Ancak bu sefer temel konuk 7. Sabri Ülker Bilim Mükafatı sahibi Cornell Üniversitesi’nden Doç. Dr. Nilay Yapan. Programın tamamını ekte sunuyorum. Nilay Yapıcı’nın yaptıklarını anlatım üslubu çok güzel ve ulaştığı muvaffakiyetler hepimizi çok heyecanlandırıyor. Ali Ülker beyin altta paylaştığım postunda bunlar güzelce anlatılmış. Benim değinmek istediğim Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil’in Sabri Ülker Vakfı’nın, Sabri Ülker Merkezi’nin ve de Ülker ailesinin bilime yaptıkları bu değerli katkının vizyonu hakkında söyledikleri;

“Bu bilim mükafatı Sabri Ülker Vakfı’nın, Sabri Ülker Merkezi’nin ve de Ülker ailesinin bilime yaptıkları değerli bir katkının bir ayağı, çok değerli bir ayağıdır. Biz hem Sabri Ülker Vakfı’nda hem de Sabri Ülker Merkezi’nde bütün dünyadaki biyomedikal alanda yayın yapan, Türkiye’de bilime katkı sağlayan ya da Türkiye’den giden ve bilim alanında çalışmalarına özveriyle devam eden bilim insanlarını takip ediyoruz. Birinci sinyalleri bir arada çalıştığımız bir küme genç araştırmacıdan alıyoruz. Hepsi değerli enstitülerde, onlara her sene gördüğünüz bildiğiniz, konuşmasına rastladığınız çalışmalarını bildiğiniz gençler neredeler diye danışıyoruz. Onların ortasından kimilerini sempozyumlara yıldız araştırmacılar olarak çağırıyoruz ve bir adedini seçiyoruz. Artık 7.sini verdiğimiz Sabri Ülker Bilim Ödülü’nün heyetini de bu mükafatın kazananları oluşturuyor. Adayları da onlar tespit ediyor.

İnsanların varlıklarını bilimi desteklemek için kullanmaları gerçekten bence en yeterli tercihtir. Ülker, Vakıf ve aile olarak buna harikulade bir örnek teşkil ediyor. Fedakarlıklarını takdir etmek lazım. Yalnızca ödül ile değil genel takviye manasında bir örnek olması çok kıymetli nitekim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.