Nurettin Nebati: Mayıs ayında ihracatımız 242,6 milyar dolar ile en yüksek düzeye ulaşmıştır

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TBMM’de ek bütçe görüşmelerinde konuşuyor.

Nureddin Nebati’nin açıklamalarından satır başları şöyle:

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati: Kamu maliyemiz dünyada yaşanan tüm olumsuz gelişmelere karşın ekonomimizin en güçlü taraflarından biri olmaya devam ediyor.

Bugüne kadar mali disiplinden hiçbir vakit taviz vermedik, vermeyeceğiz.2022 yılı bütçe amaç ve varsayımları 2021 yılının ikinci yarısındaki makroekonomik görünümden hareketle belirlenmişti. Fakat, dünyada süratle yükselen enflasyon, tedarik zincirleri ve lojistik alanındaki zahmetler, emtia fiyatlarındaki rekor düzeyler ile jeopolitik gerginlikler, tüm dünyada olduğu üzere ülkemizde de makroekonomik görünüm ve varsayımlarda değişimlere yol açmıştır.

2022 yılı Mayıs ayında ihracatımız yıllık 242,6 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek düzeyine ulaşmıştır.

Türkiye, OECD üyeleri ortasında salgın öncesi periyoda nazaran en fazla istihdam artışı sağlayan ülke olmuştur.

Enflasyonun olumsuz tesirlerinin farkındayız. Enflasyonla gayret konusunda gerekli deneyim ve donanıma sahibiz, uğraşımızı kararlılıkla sürdürüyoruz ve enflasyonu kısa mühlet içerisinde düşürmeyi tekrar biz başaracağız. Bu süreçte vatandaşlarımızın fiyat artışlarından daha az etkilenmesi için azami çabayı gösteriyoruz.

2023 yılının birinci çeyreğinden itibaren kendi doğalgazımızı inşallah hanelere ulaştıracağız. Bundan sonra da güç kaynaklı fiyat artışlarına karşı daha korunaklı hale geleceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.