O ülkeden PayPal, Steam, Yahoo ve Epic Games’e yasak

Endonezya’da çıkartılan yeni maddelerle teknoloji şirketlerine sunulan lisans ve içerik denetleme kuralları değiştirildi.

Yahoo, PayPal, Steam ve Epic Games üzere şirketleri kapsayan kanunlara uymayan şirketler ise ülkede yasaklandı.

Kullanıcı bilgileri hedefinde

shiftdelete.net’te yer alan habere nazaran Endonezya’da yürürlüğe alınan yeni maddeyle, ülkede faaliyet göstermek isteyen şirketlerin yerine getirmesi gereken birtakım zorunluluklar bulunuyor.

Yasaya nazaran şirketler, ülkenin veritabanına kaydolmak ve “kamu nizamını bozan” içeriği kaldırmak zorunda. Endonezya ayrıyeten kullanıcı datalarına erişmek de istiyor.

Google, Meta ve Amazon üzere dev firmaların ülkede faaliyet göstermek için bu kurallara uyduğu ve veritabanına kaydolarak lisans aldığı söz edildi. Lakin Yahoo, PayPal ve Steam dahil onlarca şirket ise yasaya uymayacak üzere görünüyor.

Lisans şartı

Konuyla ilgili Reuters’a açıklamalarda bulunan Endonezya İrtibat Bakanlığı yetkilisi Semuel Abrijani Pangerapan, yasaklanan firmalarının tamamına kapının açık olduğunu söyledi. Kurallara uymayan şirketlerin lisans alarak faaliyete geçebileceğini tabir etti.

Ülkede Valve (doğal olarak Steam) erişim yasaklandığı için Dota2 ve Counter-Strike üzere tanınan oyunlar oynanamıyor. Ayrıyeten Epic Games’in yasaklanmasına bağlı olarak Fortnite sunucuları da devre dışı bırakıldı. Emsal halde ödeme devi PayPal’e erişim kapatıldı ve binlerce hür çalışan ortada kaldı.

PayPal, Epic Games ve Valve üzere devlerin Endonezya’daki faaliyetlerine devam edip etmeyeceği ise bilinmeyen. Lakin binlerce kullanıcı şimdiden reaksiyonlarını Twitter’dan göstermeye başladı. Şirketlerin Endonezya hükümetiyle irtibata geçtiği de belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.