Okmeydanı halkı kentsel dönüşüme direniyor: ‘Okmeydanı bizimdir, bizim kalacak’

Fetihtepe Mahallesi geçen günlerde AKP’li Beyoğlu Belediyesi’nin kentsel dönüşümüne direnen yurttaşın elektrik, su ve doğalgazını kesmesiyle gündeme geldi.

Belediye ve yurttaş ortasındaki uyuşmazlık dün de devam etti. Mahalle sakinlerinin istemediklerini lisana getirmesine rağmen polis eşliğinde apartman kapıları açtırılarak 100’e yakın apartmanın elektrik, su ve doğalgazı kesildi. Mesken ve işyerlerini boşaltmak istemeyenler ve polis takımları ortasında gerginlik yaşandı. Polis, yatalak hastaların dahi olduğu binaların kesim sürecini gerçekleştirdi. Birtakım bölgelerde polis, basının çekim yapmasına da mani oldu. Yurttaşlar tarafından yapılan açıklamada, “Okmeydanı’nı Katarlılara satmak istiyorlar. Bizler Okmeydanı’nı vermeyeceğiz. Burada durduk büyüdük, burada öleceğiz. Bu mahalle bizim, bizler bu mahallenin çocuklarıyız” denildi.

“BİZ MAHALLEDEN YANAYIZ”

Mahallenin elektriğinin kesilmesi için Avcılar’dan “Bakım var” denerek yollanan BEDAŞ gruplarının şirket yetkilisine, “Biz mahalleden yanayız. Kesim yapmayacağız” dediği ve bölgeden ayrıldığı argüman edildi.

“AKP BİTMİŞTİR”

Muhattap olacak kimsenin olmadığını lisana getiren bir yurttaş, “Her yere koşarak masraflar, neden burada bir yetkili yok? Biz kederimizi kime söyleyeceğiz? AKP bitmiştir. Bundan sonra CHP var, diğer yok” biçiminde isyan etti. Engelli çocuğunu banyo yaptırmak için ablasına gittiğini söyleyen bir mahalleli ise Beyoğlu Belediye Lideri Haydar Ali Yıldız’a reaksiyon göstererek, “Bana devlet hak vermiş, polis benim hakkımı elimden aldı. Belediye benim hakkımı elimden aldı. Haydar Ali Yıldız’ın çoluğundan çocuğundan çıksın. Yıkamaya su bulamasın, bana yaşattığını yaşasın” sözlerini kullandı.

“İSRAİL’İN FİLİSTİN TAKTİĞ”

Önceki gün olduğu üzere dün de 3350 Ada Sakinleri Derneği Lideri Şenel Kartal gözaltına alındı. Gözaltına dair konuşan mahallelinin avukatı Onur Cingil, “Gözaltının hedefi büsbütün İsrail’in Filistin’de uyguladığı taktik üzere. ‘Dernek liderini alırsak daha rahat hareket ederiz, kitle dağılır’ diye düşünüyorlar. Dün de gözaltına alınmıştı, gittik altık” dedi. 100’e yakın apartmanın elektrik, su ve doğalgazının kesildiğini lisana getiren Cingil, “Gerçek şu ki, yönetim burada 3’te 2 oy çoğunluğunu sağlamadan hukuksuz bir halde hareket ediyor. Burada elektrik, su kesilmesi için dahi satışların yapılması gerekiyor. Şu an yapılanın gayesi makûs koşullardaki mutabakata insanları mecbur bırakmak” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.