‘Otomotivciler yeşil enerji satın alabilir’

Dün İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Cengiz Eroldu, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Baran Çelik ve Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkan Yardımcısı Berke Ercan planın detaylarını ve yol haritasını paylaştı.

‘AVRUPA’YI KAYBEDEMEYİZ’

8 bin ihracatçıya rehberlik edecek olan, otomotiv sanayisinin küresel rekabet gücünü artırması beklenen eylem planındaki hedeflerin beş yılda tamamlanacağını öngördüklerini belirten Baran Çelik, “Farkındalık, durum tespiti, finansmana erişim ve işbirlikleri, çevresel etkilerin azaltılması ve döngüsel ekonomiye geçiş, yeni teknolojilere geçiş ve sosyal sürdürülebilirlik olarak beş konu başlığımız var” dedi. Türk otomotiv sektörünün en büyük pazarı olan Avrupa’yı kaybetmemeye odaklandıklarını vurgulayan Çelik, şöyle devam etti: “OSEP hedeflerimiz ile Türkiye orta vadede karbon nötr araçlar için önemli üretim merkezi ve cazip bir pazar olacak. Rekabet gücümüzü korumak için yeni teknolojilere ve elektrikli araçlara yatırım yapmalıyız. Orta vadede karbon nötr araçlar için önemli bir üretim merkezi konumuna geleceğimize inanıyoruz.”

‘ARTIK BİR ZORUNLULUK’

Otomotiv sanayisinin, başarısını korumak için dönüşüme ayak uydurmak olduğunu vurgulayan OSD Başkanı Cengiz Eroldu da yol haritasının takibi gerektiğine dikkat çekti. Eroğlu, “Otomotivde iyiyiz ama bu dönüşümde mükemmel değiliz. En başta boyahanelerde hâlâ doğalgaz kullanılıyor. Bu bir handikap. Sınırda Karbon Düzenlemesi’ne takılmamak için sektör olarak yeşil enerji satın almak zorunda kalabiliriz. Çevre ve ekonominin uyumunu çok iyi anladık. Sektör olarak bunu sorunsuz yürütebiliriz” ifadelerini kullandı.

GÜLTEPE: BANKAMIZLA PROJELERİ DESTEKLEYECEĞİZ

Toplantıda konuşan TİM Başkanı Mustafa Gültepe, “Hem Otomotiv hem de diğer sektörlerimiz adına çok daha hızlı hareket etmek zorundayız. İleri teknolojiye sahip olanlar rekabette bir adım önde olacak. AB, alternatifi olmayan büyük bir pazar. Türk Ticaret Bankası ile özellikle yeşil dönüşüm konusunda da desteklerimiz olacak” dedi. TAYSAD Başkan Yardımcısı Berke Ercan, ise şunları vurguladı: “Artık bu hedeflere ulaşmada uygun finansman da çok önemli. Ancak bugünün şartları buna çok elverişli değil. Yatırım ortamının iyileştirilmesi gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir