Prag’da hükümet aksisi protestolar: 70 bin kişi katıldı

Çek Cumhuriyeti’nin başşehri Prag’da 70 binin üzerinde gösterici hükümeti, Avrupa Birliği’ni (AB) ve NATO’yu protesto etti. Wenzel Meydanı’nda toplanan protestocular, iktidar koalisyonunu yükselen güç fiyatlarını denetim etmek için ‘daha fazlasını yapmaya’ çağırdı. Protestoya birtakım muhalefet partileri ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu dayanak verdi.

Bohemya ve Moravya Komünist Partisi’nin de organizatörleri ortasında olduğu aksiyonlarda protestocular, Çek Cumhuriyeti’nin askeri olarak tarafsız olması gerektiğini ve Rusya da dahil olmak üzere gaz tedarikçileri ile direkt kontratlar yapması gerektiğini belirtti. Aktifliğin organizatörü Jiri Havel, “Gösterimizin hedefi, başta elektrik ve gaz olmak üzere bu sonbaharda iktisadımızı mahvedecek olan güç fiyatları problemini çözmek için değişiklik talep etmektir” dedi.

Öte yandan göstericiler, yüksel güç fiyatları nedeniyle hükümeti istifaya çağırırken AB’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarının Çek halkına ve iktisadına ziyan verdiği için sonlandırılması talebinde bulundu. AA’nın aktardığına nazaran aksiyonları “Rusya yanlısı” olarak kıymetlendiren Başbakan Petr Fiala, bu durumun ülkenin çıkarlarına ziyan verdiğini kaydederek, Rus propagandası ve dezenformasyon kampanyasına ülkesinde inananların olduğunu söyledi. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.