Rusya iki ülkenin gazını kesti AB’den anında karşılık geldi

Ukrayna Rusya savaşının ardından giderek sertleşen AB yaptırımlarına karşı enerji kozunu oynayan Rusya kötüye giden ekonomik değerlerine karşı ödemelerde Ruble kozunu oynadı. Rus enerji şirketi Gazprom, çarşamba gününden itibaren Polonya ve Bulgaristan’a yapılan doğal gaz akışını askıya aldı.

İKİ ÜLKEYE KESİNTİSİ SONRASI AB HAREKETE GEÇTİ

Rus enerji şirketi Gazprom’un bazı AB üyesi ülkelere doğal gaz sevkiyatını durdurmasının ardından Brüksel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Hem Polonya hem de Bulgaristan şimdi AB üyesi komşularından gaz alıyor. Bu, her şeyden önce aramızdaki dayanışmayı gösteriyor. Kremlin, üye ülkeler arasında bölünme girişiminde bir kez daha başarısız oldu. Avrupa’da Rus fosil yakıt dönemi sona eriyor” dedi.

“KREMLİN’İN ŞANTAJI”

Gazprom’un Polonya ve Bulgaristan’a gaz tedarikini tek taraflı olarak durdurmasının Kremlin’in provokasyonu olduğunu ifade eden von der Leyen, “Kremlin’in şantaj yapmak için fosil yakıtları kullanması şaşırtıcı değil” dedi.

AB ÜLKELERİ, GAZ AKIŞI KESİLEN ÜYELERE DESTEK SAĞLAYACAK

AB üyesi ülkeler, Rusya’nın doğal gaz akışını kestiği Polonya ve Bulgaristan’a destek verecek. Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki ve Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov ile temas halinde olduğunu belirten AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Gazprom’un iki ülkeye doğal gaz arzını kesme kararının Rusya’nın bir başka “tek taraflı ve saldırgan” hareketi olduğunu söyledi.Michel, “Rusya’dan enerji ithalatını aşamalı olarak durdurarak birlik içinde kalıp birbirimizi destekleyeceğiz” şeklinde konuştu

BULGARİSTAN YÜZDE 90 RUS GAZINA BAĞIMLI

Rus gazına bağımlılık oranı yüzde 90 seviyesindeki Bulgaristan, geçen yıl Rusya’dan 3,3 milyar metreküp doğal gaz ithal etmişti.

POLONYA NORVEÇ GAZINA GÜVENİYOR

Polonya’nın Rus gazına bağımlılık oranı yüzde 40 düzeyindeyken, ülke bu bağımlılıktan kurtulmak için Norveç gazına ve sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tedarikine güveniyor.

DOĞAL GAZDA RUBLEYLE YENİ ÖDEME SİSTEMİ VE DOST OLMAYAN ÜLKELER KARARI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 23 Mart’ta doğal gaz satışı ödemelerinde Rus rublesine geçme planını duyurmuştu. Putin, kararnameyi imzalamasının ardından yaptığı açıklamada, dost olmayan ülkeler yeni sistemi kabul etmezse gaz sözleşmelerinin durdurulacağını söylemişti.

AB’NİN FATURASI KABARIK

AB, Rusya’ya her gün petrol için 450 milyon dolar, doğal gaz için 400 milyon dolar ödeme yapıyor. Savaşının başlangıcından bu yana enerji tedariki için Moskova’ya 47 milyar avrodan fazla para aktardı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.