Rusya: Ukrayna’nın uzun süredir konuşulan karşı saldırısı püskürtüldü

T24 Dış Haberler

Rusya, Ukrayna’nın uzun süredir beklenen karşı saldırısını, üç gün süren çatışmaların sonunda püskürttüklerini iddia etti. 

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, salı günü yaptığı açıklamada, “Üç gün boyunca Ukrayna rejimi, cephenin farklı noktalarında uzun süredir sözü edilen saldırılarını başlattı” dedi.

“Girişimler püskürtüldü, düşman durduruldu” diyen Şoygu, “Rus askeri büyük kahramanlık gösterirken Kiev’in çok ciddi kayıplar yaşadığını” iddia etti.

Şoygu üç günlük çatışmada Ukrayna’nın 3 bin 715 asker, 52 tank, 207 zırhlı araç,134 araba, 5 uçak ve iki helikopter kaybettiğini öne sürdü.

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı, çatışmalarda 71 Rus askerinin öldüğünü ve 210’unun yaralandığını ifade etti. Bu Rusya’nın savaş boyunca yaptığı nadir kayıp açıklamalarından biri oldu. 

Şoygu, ayrıca Ukrayna’nın karşı saldırısı başarısız olduğu için stratejik Kakhovka barajını yıktığını iddia etti. Binlerce kişinin tahliye edilmesine sebep olan felaketten Ukrayna da Rusya’yı sorumlu tutmuştu.

Kiev, henüz Şoygu’nun açıklamalarına yanıt vermedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski, cumartesi günü Wall Street Journal’a verdiği söyleşide ülkesinin bir karşı saldırıya hazır olduğunu söylemiş ancak ne zaman başlayacağına dair tarih paylaşmamıştı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir