SON DAKİKA HABERİ: İtalya Başbakanı Mario Draghi istifa edeceğini duyurdu

İtalya Başbakanı Mario Draghi, bu akşam saatlerinde istifa edeceğini duyurdu.

NE OLMUŞTU?

İtalya’da Mario Draghi liderliğindeki geniş iştirakli koalisyon hükümetinin ortaklarından 5 Yıldız Hareketi’nin (M5S), hükümetin aileler ve işletmeler için hazırladığı ekonomik yardım paketinin parlamentodaki oylamasına katılmama kararı alması siyasi krize neden oldu.

Draghi Hükümeti’nin, Ukrayna’daki savaş nedeniyle ailelerin ve işletmelerin artan güç fiyatlarıyla uğraşına takviye için hazırladığı ekonomik yardım paketine yönelik parlamentonun üst kanadı Senato’da bugün yapılacak oylama öncesi İtalyan siyasetinde tansiyon yükseldi.

Söz konusu paketi, bir müddettir eleştiren ve aileler için ayrılan dayanağı kâfi bulmayan M5S başkanı Giuseppe Conte, parti kümesiyle yaptığı görüşme sonrasında, Senato’daki oylamaya katılmayacaklarını açıkladı.

Draghi’den pakette birtakım iyileştirmeler yapmasını istediklerini hatırlatan Conte, “Ülke, uçurumun eşiğinde. Biz, acil durumlar karşısında hükümete baskı yapan tek partiyiz. Farklı bir kademeye geçmek lazım. Draghi’nin açıklamaları kâfi değil. Oylamaya katılmayacağız.” sözlerini kullandı.

Conte, yapan katkı için diyaloğa açık oldukları iletisini verdi.

Conte’nin çıkışına, koalisyonun başka ortaklarından reaksiyon gecikmedi
Draghi Hükümeti’ni oluşturan partilerden Lig Partisi’nden yapılan birinci açıklamada, M5S’nin oylamaya katılmaması durumunda hükümetin parlamentodaki çoğunluğunu kaybedeceği belirtilerek, bu durumda kelamın İtalyanlara verilmesi gerektiği söz edildi.

Ayrıca Lig Partisi önderi Matteo Salvini ile hükümette yer alan Forza Italia partisinin başkanı Silvio Berlusconi’nin, krizi kıymetlendiren bir telefon görüşmesi yaptıkları, merkez sağ ittifak olarak birlikte hareket etmede mutabık oldukları bildirildi.

Bir öbür koalisyon ortağı Demokratik Parti (PD) önderi Enrico Letta ise Draghi Hükümeti’nin, 2023’ün birinci yarısında sona erecek yasama devri sonuna kadar vazifede kalması gerektiğini kaydetti.

M5S’den kısa müddet evvel ayrılarak kendi partisini kurma yolunu seçen ve mevcut hükümette Dışişleri Bakanı olarak misyon yapan Luigi Di Maio da savaşın olduğu bir devirde hükümet krizine yol açanları, sorumsuz olmakla suçladı.

Kamuoyu yoklamalarında birinci sırada çıkan ana muhalefetteki çok sağcı İtalya’nın Kardeşleri Partisi (FdI) başkanı Giorgia Meloni ise Twitter’dan, “Savaş, pandemi, enflasyon, artan yoksulluk, yüksek faturalar, artan hammadde maliyetleri, güç arzındaki riskler, besin krizi ve bunların karşısında hareketsiz kalan, saray oyunlarıyla boğuşan ‘en güzellerin hükümeti’. Derhal Seçim.” paylaşımını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.