Tekirdağ’da, hayvan pazarındaki besici: “Batmaya mahkumuz, çalışırken batıyoruz”

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, hayvancılığın kıymetli merkezlerinden Tekirdağ Süleymanpaşa’da Kurbanlık Hayvan Pazarı’nı ziyaret etti. Aygun, “Kurban, olağanda üçüncü gün satışlar bitiyordu. Fakat bugün dördüncü gündeyiz” dedi. Bir üretici, “Malımızı satamadık. Olduğu üzere duruyor mallar” dedi. Aygun’un “Kaç tane getirmiştin, ne kaldı?” sorusuna üretici, “45 tane, 12 tane kaldı. Vahim” dedi. Üretici, geçen sene yemin torbasının 80 lira olduğunu lakin bu sene 350 liraya çıktığını söyledi. Üretici, “Batmaya mahkumuz, çalışırken batıyoruz. Hiç çalışmasak daha yeterli. Ankara’dakiler gelsinler ben onlara devredeyim, onlar şirketin başına geçsinler” diye konuştu.

Başka bir üretici, “Süt üreticisi de perişan. Keçi sütünü alan kalmadı. Süt keçilerini hayvan pazarına getirip satmaya çalışıyorlar” dedi. Damızlıkların kasaba gittiğini aktaran birebir üretici, mazotun litresinin 30 liraya çıktığına işaret ederek, “Hiç kimse mutlu değil. Bir, Ankara memnun” diye konuştu. Aygun’un “Çok kara düşünüyorsun” sorusuna besici, “Ne yapacaksın? Borçlar var” cevabını verdi.

“BIRAKIYORUM BU İŞİ”

Bir öteki besici ise “Milletin alım gücü yok. Geçen sene ben 100 bin liraya yedi ay vadeli aldım. Bu sene 350 bin liraya, 360 bin liraya yem alıyorum, peşin. Peşin alıyorum. Ziyan ediyorum. Geçen sene 3 liraya koç verdim, bu sene 2 buçuk liraya, 2 liraya koç veriyorum. Satıyorum, damızlıkları da satıyorum. Bırakıyorum bu işi” dedi. Herkesin borçlu olduğunu söyleyen besici, “Büyükbaş bu sene satılmadı. Geçen sene 100 tane satan adam, bu sene 20 tane satıyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.