Tekirdağ’da ormanlara girişler yasaklandı

Tekirdağ Valiliği tarafından ülke genelinde yaşanan orman yangınları sebebiyle önlem gayeli ormanlık alanlara girişler yasaklandı.

Valilik tarafından yapılan açıklamada, “Ülkemiz genelinde orman yangınlarının yaşanması, içinde bulunduğumuz yaz mevsimiyle birlikte hava sıcaklıklarının artması, ormanlık bölgeler ile tarım yerlerinde insan ve araç yoğunluğunun artmasıyla birlikte taammüden ya da ihmal ve dikkatsizlik sonucunda orman yangınları meydana gelebileceği değerlendirildiğinden, Tekirdağ İli Orman Yangınları İle Gayret Kurulunun 29.03.2022 tarih ve 1 sayılı kararları doğrultusunda ek önlemlerin alınmasına gerek duyulmuştur.

Tekirdağ ili dahilinde, orman yönetimince belirlenmiş aşağıda belirtilen mesire yerleri ve tabiat parkları dışındaki orman alanlarında mangal yapmak, semaver yakmak, tüp kullanmak ve her türlü ateş yakmak, konaklamak, gecelemek, ormanlara sönmemiş sigara yahut yangına dolaylı olarak yol açabilecek husus atmak 6831 sayılı Orman Kanununun 76. Hususu yeterince yasaktır. Süleymanpaşa İlçesinde; Atatürk Kent Ormanı, Kartaltepe Tabiat Parkı, Kınıklar Çeşmesi Mesire Yeri. Çerkezköy İlçesinde; Kızılpınar-Karatepe Mesire Yeri, Kartaltepe Mesire Yeri.

Kapaklı ilçesinde; Kazakgölü Mesire Yeri. Çorlu ilçesinde; Esetçe Mesire Yeri. Saray İlçesinde; Bahçeköy Mesire Yeri, Yumurtadere Mesire Yeri, Safaalan Mesire Yeri, Laladere Mesire Yeri, Çamlıkoy Tabiat Parkı. Hayrabolu İlçesinde; Örey Korusu Mesire Yeri. Üstte sayılan mesire yerlerinde, ocak yeri olarak belirlenen yerler dışında ateş yakmak yahut müsaade verilen yerlerde yakılan ateşi söndürmeden mahalli terk etmek 6831 sayılı Orman Kanununun 76. Hususu mucibince yasaktır. Bu mevzuda alınması gereken önlemler mesire yerleri işletmecileri tarafından alınacak ve mesire alanının içerisi daima denetim ve kontrol altında tutulacaktır.

Ormanlara dört kilometre arada yahut bu kanunun 31. ve 32. unsurları çerçevesinde bulunan mahalleler (orman içi ve orman bitişiği köyler) hudutları içinde anız yakmak yahut bağ-bahçe tarla paklığı nedeniyle ağaç, kısım artığı ve her türlü bitki örtüsü yakılması yasaktır.

Ormanlık alanlara yakın olan yerlerdeki düğün, kutlama ve gibisi tertiplerde, orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu üzere yanıcı hususların kullanılması yasaktır.

Orman yangınlarının daha çok meskun mahal yakınlarında ve hafta sonları ağırlaştığı göz önünde bulundurularak, Jandarma takımları ve Orman İşletme Müdürlüğü muhafaza gruplarınca bilhassa çam ormanlarının bulunduğu yangına hassas bölgelerde devriyeler gerçekleştirilecek, ormanlık bölgelere gidiş-geliş yolları denetim altında bulundurulacak, şahıs/araç sorgulamaları arttırılacaktır. Mahalle muhtarları, ormanlara giriş ve çıkışları gözetleyerek kuşkulu şahısları 112 Acil numarası ile Jandarma Komutanlığı / Orman İşletme Müdürlüğüne bildireceklerdir.

Kaymakamlıklar, Vilayet Jandarma Komutanlığı, Vilayet Emniyet Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı Tekirdağ Şube Müdürlüğü ile sorumluluğu bulunan öbür kurum ve kuruluşlar tarafından üstte belirtilen yasaklama kararlarının uygulanması konusunda gerekli önlemler en üst düzeyde alınacak, denetim ve kontroller titizlikle sürdürülecektir.

Yasaklara uymayanlar hakkında kabahatin konusuna nazaran 6831 sayılı Orman Kanunu, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu, 2872 sayılı Etraf Kanunu, 5271 sayılı Türk Ceza Kanunu yeterince idari ve isimli süreçler yapılacaktır. Valiliğimizce alınan bu kararın, mahallî gazetelerde yayınlanması, 15.09.2022 tarihine kadar İlçe Belediyeleri hoparlörlerinden makul aralıklarla anons edilmesi, orman içi ve bitişiği mahallelerdeki mescitlerden anons yapılması, kamu kurumları ilan panolarında asılmak suretiyle halkımıza duyurulması sağlanacaktır” sözleri yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.