Toronto Sinema Şenliği’nden notlar: Gerçeklerin sineması…

Cumartesi akşamı Lido adasında verilen mükafatlar, insan ve dünya gerçeklerine odaklanan sorumlu sanat sinemasının giderek kıymet kazandığının yeni bir ispatı.

Bu bağlamda, Toronto ile Venedik şenlikleri ortasındaki rekabetin de, pandemi devrinin katalizör tesiriyle hızlanarak son bulduğu gözlemleniyor.

Son iki yıl boyunca, aralı ve maskeli de olsa duraksamadan süregelen La Mostra’nın, Hollywood ile bağlarını sağlamlaştırdığı, hasebiyle bu rekabetten galip çıktığı söylenebilir. Bu ortada köklerindeki sinefil boyuta yine odaklanan Toronto Festivali’nin, Kuzey Amerika sinemasının en büyük AVM’si etiketinden sıyrılarak, lokal sinemasever izleyiciye yine odaklandığı gözden kaçmıyor.

Sonuçta, Amerikan sinemasının Oscar adayları bu yıl Venedik’ten Toronto’ya gelmekten vazgeçtikleri üzere, Lido adasında da beklediklerini bulamıyorlar… Altın Aslan, gerçi Amerikan imali lakin, gerçeğin sineması cinsinde angaje bir belgesel sinemaya veriliyor. Edward Snowden üzerine odaklanan “Citizenfour”(2014) ile belgesel kısmında kazandığı Oscar ödülüyle tanınan Amerikalı bayan direktör Laura Poitras (Boston, 1964), gerçeğin sineması örneği olan “All the Beauty and the Bloodshed” ile sivil toplum kuruluşlarının giderek artan kıymetine de dikkat çekiyor. Uyuşturucu içeren ağrı kesici ilaçlarıyla Amerika’da 500 bin kişinin vefatından sorumlu olan firmanın sahibi varlıklı Sackler ailesine karşı verilen ve kazanılan uzun soluklu savaş, biçimsel yenilikler peşinde olmayan klasik belgesel lisanıyla anlatılıyor. Bu hareketin öncüsü New York sanat etraflarında fotoğraflarıyla tanınan Nan Goldin’dir (1953). Bin bir zorluğa ve pürüze rağmen elde edilen muvaffakiyetin en değerli simgesi, MoMA ve Guggenheim üzere ünlü müzelere yüklü bağışlarda bulunarak isimlerini aklamaya çalışan bu güçlü ailenin, kelam konusu müzelerde yer alan bağışçı levhalarının sökülmesi olur.

Ödüllerin ikinci sırasında da belgesel sinemalarıyla tanınan bir direktör var. Fransız bayan belgeselci Alice Diop, gerçek bir olaydan serbestçe esinlenerek kendi çocuğunu öldüren bir bayanın hikayesini anlatıyor bu kere. “Saint Omer” isimli bu birinci bahisli sinemasıyla, en uygun birinci sinemaları kıymetlendiren heyetin verdiği Birinci Sinema Altın Aslan’ını da kazanan Alice Diop, Fransız bayan direktörlerin Venedik’te iki yıldan bu yana Fransız kazandıkları başarılara kıymetli bir yeni sayfa eklemiş oluyor.

Venedik ana seçkisinde yarışan 23 sinemanın, bu yıl yalnızca dördü Toronto kataloğunda yer almakta ancak, ortalarında hem Laura Poitras ile Alice Diop’un hem de heyet özel mükafatı kazanan İranlı tutuklu direktör Jafar Panahi’nin sinemaları bulunuyor.

VENEDİK SİNEMA ŞENLİK ÖDÜLLERİ

  • Altın Aslan: All the Beauty and the Bloodshed, Laura Poitras
  • Jüri Büyük Mükafatı: Saint Omer, Alice Diop
  • En Yeterli Direktör: Bones and All, Luca Guadagnino
  • Jüri Özel Mükafatı: No Bears, Jafar Panahi
  • En Âlâ Senaryo: The Banshees of Inisherin, Martin McDonagh
  • En Düzgün Bayan Oyuncu: Tár, Cate Blanchett
  • En Güzel Erkek Oyuncu: The Banshees of Inisherin, Colin Farrell
  • En Âlâ Genç Oyuncu: Bones and All, Taylor Russell

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.