Türk Eczacıları Birliği Lideri Üney: ‘Eczane iflaslarının başlaması kaçınılmaz’

Türk Eczacıları Birliği Lideri Arman Üney, düzenlediği basın toplantısında, ilaç fiyat kararnamesi sıkıntısının bir türlü tahlile kavuşturulmadığını söyledi.

Türkiye’de sıhhat hizmeti sunan eczacıların ekonomik mukadderatının, 13 yıl öncenin ekonomik şartlarında takılı kaldığını savunan Üney, pek çok kesim ve meslek kümesi için ekonomik iyileştirmeler hayata geçirilirken, eczacıların ilaç fiyat kararnamesinde en son değişiklik yapılan 2009 yılının şartlarında unutulduğunu öne sürdü.

Artık eczacıların kredi borçlarını yeni bir krediyle kapattığını ve ecza depolarına ödemelerini yapamayacak hale geldiğini lisana getiren Üney, “28 bin 700 eczacımız için ilaç fiyat kararnamesinin yine ele alınması ve günün şartlarına uygun ve gerçekçi düzenlemelerin yapılması, artık ertelenemeyecek, ötelenemeyecek bir noktaya gelmiştir. Şayet acil bir düzenleme yapılmazsa, eczane iflaslarının başlaması kaçınılmazdır. Ülke çapında sıhhat hizmeti sunan 28 bin 700 eczanemizin yarısı kapanma noktasına gelmiştir. Yani, her iki eczaneden biri kapanma noktasındadır” diye konuştu.

23-25 HAZİRAN’DA SIKINTILAR MASAYA YATIRILACAK

Üney, eczacıların hiçbir sorumluluğu olmadığı halde ecza depolarında bulunamayan ilaçlar yüzünden hastalarla karşı karşıya geldiğini belirterek, bu sorunun nedeninin eczacılar olmadığını, sebebin avro kurundaki artışlardan kaynaklandığını tabir etti.

Bu mevzulardaki haklı taleplerini yetkili mercilere tekraren ilettiklerini söyleyen Üney, “Artık eczacıların gayret ettikleri ekonomik dar boğazdan kurtulmak için bir yol haritası belirleme ve kendi yazgısını tayin etme vakti gelmiştir” dedi.

Lider Arman Üney, tüm bu mevzuların görüşüleceği, Türkiye’deki bütün eczacı odası liderlerinin ve yöneticilerinin katılacağı 23-25 Haziran’da Konya’da düzenleyecekleri Bölgeler Ortası Toplantı’da yaşanan meseleleri masaya yatıracaklarını aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.