Ukraynalı öğretmenlere 21 Temmuz’a kadar müddet: Belgeyi imzalamayanlara düşman muamelesi

Rusya, Ukrayna’da işgal ettiği bölgelerde ilhak çalışmalarına sürat verdi. Daha evvel vatandaşlık dağıtan Moskova bu defa de eğitimin Rusçalaştırılması için baskı yapıyor. Moskova, işgal bölgelerindeki Ukraynalı öğretmenlerden derslerinde ‘Rus müfredatı’ işleyeceklerine dair doküman imzalamalarını istedi.

Moskova’nın Rus işgali altındaki Ukrayna bölgelerindeki öğretmenlerden derslerinde Rus okul müfredatını işleyeceklerine dair bir evrak imzalamalarını istediği belirtildi.

HAZİRANDAN SONRA EĞİTİM RUSÇA OLACAK

İşgal altındaki bölgelerdeki Ukraynalı öğretmenler, The Guardian’a yaptıkları açıklamalarda kendilerine 21 Temmuz’a kadar bu belgeyi imzalamaları için vakit tanındığını; aksi halde istifa etmelerinin istendiğini belirtti. Öğretmenlerden kimileri, konutlarından çıkarılmakla tehdit edildiklerini aktardı.
Rusya Eğitim Bakanı Sergey Krevtsov, Haziran ayı itibariyle Rus işgali altındaki tüm bölgelerde eğitimin “Rus standartlarına uygun olması gerekeceğini” söylemişti.

BELGEYİ İMZALAMAYAN ÖĞRETMENE DÜŞMAN MUAMALESİ

Ukrayna’nın işgal altındaki bölgelerin okulların 1 Eylül’de açılacağını söyleyen Kravtsov, “Entegrasyon sağlanacak. Bu istikamette birtakım adımlar attık: Öğretmenler eğitildi ve ders kitapları sağlandı” demişti.

İşgal altındaki Harkov bölgesinde yaşayan bir öğretmen, mevcut olarak tarih, coğrafya, lisan ve ilkokul öğretmenlerinden bu evrakları imzalamalarının istediğini söz etti. Öğretmen “Matematik, fizik, biyoloji ve kimyayla Rusya propagandası yapılamıyor; o yüzden şimdilik onlara dokunmadılar” diye konuştu.

Öğretmenler, dokümana imza atarlarsa işgal altındaki bölgenin Ukrayna denetimine dönmesi durumunda ‘düşmana yardım etme’ suçlamasıyla yargılanmaktan korkuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.