Uzmanı uyardı: Okulların açılmasıyla çocuklardaki ‘bulaşıcı hastalık’ riski artıyor

Okulların açıldığı periyotta havaların serinlediğini ve çocukların yeni mevsime adaptasyonunun güçleştiğini söz eden Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeşim Çınar Yakar, ebeveynlere ikazlarda bulundu.

Yakar, “Çocukların okulda koşup oynamaları sırasında, terleme ve üşümeleri, sınıfların gereğince havalandırılmaması, sınıf içinde, tozların, mikropların çoğalmasına yol açabilir. Bilhassa, astım, böbrek ve kalp hastalıkları, anemi, üzere kronik hastalığı olan çocuklar bu manada külfet yaşayabilir” sözlerini kullandı.  

KİŞİSEL HİJYENE DİKKAT 

Çocuklara ve ebeveynlere ikazlarda bulunan Dr. Yeşim Çınar Yakar, şahsî hijyenin ehemmiyetine dikkat çekerek, okulların açılmasıyla birlikte birtakım bulaşıcı hastalıkların sinsi seyirli olmasından ötürü öğrencilerin birbirlerine çok fazla hastalık bulaştırmasının olağan olduğunu ve her gün bir ortada yaşayan çocuklarda hastalıkların görülme oranının arttığına dikkat çekti 

“EL PAKLIĞINA DİKKAT EDİLMELİ” 

Çocuklarda, tuvalet ve el paklığına dikkat edilmediği taktirde parazit oluşumu olabileceğinin altını çizen Yakar, “Açıkta uygun olmayan besinlerin satışı da bağırsak solucanlarının bulaşmasına neden olur. Bağırsak solucanı olan çocuklarda burun kaşıntısı, ağızdan yastığa su akması, makatta kaşıntı, vakit zaman karın ağrısı, kilo alamama, iştahsızlık üzere belirtiler görülür. Tespit edilirse tedavisi mümkündür. Korunmada tuvaletten sonra sabunla el yıkanması, açıkta satılan besinlerin yenilmemesi, zerzevat ve meyvelerin çok yeterli yıkanması önemlidir” dedi.  

KAPALI ALANLAR HAVALANDIRILMALI  

“Sonbahar- kış mevsiminde daha çok grip ile karşılaşıyoruz. Grip teneffüs yoluyla bulaşan öksürük, ateş, halsizlik, nezle ile seyreden bir hastalıktır” diyen Uzm. Dr. Yakar, hastalığı tedbire yollarına dair şu bilgileri verdi:  

“Hastalık hasta olan çocukların okula gönderilmemesi, kapalı alanların havalandırılması ile önlenebilir. Grip aşısı ise 6 aylıktan itibaren hekim önerisiyle   yapılabilir. Çocuklar, okula başlamadan evvel genel bir muayeneden geçirilmeli. Belli aralıklarla taramalar yapılmalı. Bilhassa görme, işitme, bulaşıcı hastalıklar üzere sıhhat meseleleri için çok yararlı olur. Çocuklara hakikat duruş ve oturuş, biçimleri öğretilmeli ve çocuklar kendi ilgi alanındaki antrenmanlara yönlendirilmelidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.