Vivo’ya vergi kaçakçılığı suçlaması! Ortalık karıştı

Sadece birkaç gün önce, Vivo’nun ED (İcra Müdürlüğü) tarafından kara para aklamakla suçlandığı bildirilmişti. Şimdi, yeni bir rapor bu davayla ilgili bazı ilginç detayları ortaya çıkardı. Bir NDTV raporuna göre, ED, Vivo India’nın Hindistan’dan elde ettiği gelirin kayda değer bir miktarını Çin’e geri gönderdiğini tespit etti.

Görünüşe göre Çinli akıllı telefon üreticisi, Hindistan’da vergi ödemekten kaçınmak için bu hamleyi yapıyor. Markanın Hintli biriminin, bölgedeki toplam cirosunun yaklaşık yüzde 50’sini oluşturan yaklaşık 62.476 crores INR (kabaca 7.87 milyar ABD Doları) kendi ülkesine geri gönderdiği bildiriliyor.

Vivo’ya vergi kaçakçılığı suçlaması! Ortalık karıştı

Hatırlatmak gerekirse ED’nin Hindistan genelinde markayla ilgili yerlere baskın düzenlediği ve toplam 465 INR (yaklaşık 58 milyon ABD Doları) ele geçirdiği duyurulmuştu. ED, “Bu havaleler, Hindistan’da vergi ödemekten kaçınmak için Hintli anonim şirketlerdeki büyük kayıpları ifşa etmek için yapıldı” iddiasını ortaya attı. Başka bir deyişle, Vivo, muhtemelen tamamen yasal olamayacak olan vergi sistemini aşmanın bir yolunu bulmuş.

Özellikle, ED, Vivo’nun Hindistan operasyonlarıyla bağlantılı 119 banka hesabını da bloke etti. Hatta birkaç şirketi bünyesinde barındırırken sahte belgeler bile bulmuştu. Bu belgelerde belirtilen adreslerin de yanlış olduğu tespit edildi. ED ayrıca, “bazı Çin vatandaşları da dahil olmak üzere Vivo India çalışanlarının arama işlemleriyle işbirliği yapmadığını ve arama ekipleri tarafından ele geçirilen dijital cihazları kaçırmaya, kaldırmaya ve saklamaya çalıştığını” da ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.