Yunanistan’da güç tasarrufu: Parlamento binasının ışıkları söndürüldü

Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaşın getirisi olarak yapılan yaptırımlara Moskova’nın yanıtı sert olmuştu. Moskova, kıtaya doğalgaz akışını büsbütün durdurdu.

Başta Almanya ve Hollanda üzere Avrupa ülkelerinin getirdiği güç krizine karşı önlemlere Yunanistan’da katıldı.

Parlamento binasında ışıklandırma asgariye indi

Yunanistan’dan hususa ait yapılan açıklamada, Parlamentonun da güç tüketimini sonlandırma çalışmalarına dahil edileceği aktarıldı.

Bu çerçevede, Parlamento Lideri Konstandinos Tasula’nın kararıyla bina yüzeyindeki ışıklandırma kapatılacak, yalnızca bina etrafındaki güvenlik maksatlı ışıklar kullanılacak.

Binanın ısıtma, soğutma ve ışıklandırma sistemlerinde yapılacak düzenlemelerle, güç tüketiminin yüzde 36 azaltılması hedefleniyor.Kamu kuruluşlarında yüzde 10 güç tasarrufu hedefi

Yunanistan, 7 Eylül’de kamu kuruluşlarında güç tüketimini yüzde 10 azaltmak emeliyle bir dizi tasarruf tedbiri açıklamıştı.

Buna nazaran, kamuya ilişkin binalarda, klima ve gibisi araçların yıllık bakımlarının yapılması, bina içi sıcaklığın yazın 27, kışın 19 derecede tutulması, binaların kullanılmadığı vakitlerde ısıtma, soğutma ve aydınlatma sistemlerinin kapatılması üzere daha evvelden alınmış tasarruf önlemlerine uyulup uyulmadığının denetlenmesine karar verilmişti.

AA’nın haberine nazaran, kurumların bu önlemleri uymasını sağlamaya yönelik bir dizi teşvik planı da açıklanmıştı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.